Stiglitz: strefa euro zmierza ku straconej dekadzie

KŁ, CNBC
opublikowano: 10-10-2014, 10:29

Strefa euro jest poważnie zagrożona recesją, a Stany Zjednoczone zmagają się z mizernym ożywieniem, alarmuje noblista Joseph Stiglitz.

Jeśli Europa wejdzie w recesję to prawdopodobnie będzie ona niewielka, ale utrzymująca się stagnacja sprawia, że euroland zmierza ku “straconej dekadzie”

- Dla mnie problemem nie jest czy kraje strefy euro rosną nieco wolniej czy też nieco się kurczą, chodzi o to, że nie odzyskały dawnej pozycji – powiedział profesor Columbia University w rozmowie z CNBC.

Polityka zaciskania pasa okazała sie złą receptą naprawy gospodarki strefy euro, która tylko wspiera stagnację gospodarczą.

- Europejscy przywódcy ciągle przeceniali perspektywy gospodarcze. Niestety, europejscy przywódcy, w szczególności Niemiec, wydają się nie dostrzegać, że polityka oszczędności jest jednym z powodów złej sytuacji w Europie – dodał.

Joseph Stiglitz
Joseph Stiglitz
Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KŁ, CNBC

Polecane