STIR przejdzie przez Sejm jak burza

47 mld zł - tyle ma oszczędzić budżet państwa w ciągu 10 lat dzięki kontrolowaniu kont bankowych.

Żaden klub poselski nie jest przeciwko rządowemu projektowi pozwalającemu fiskusowi na stałą kontrolę kont bankowych firm.

Weź udział w konferencji na temat nowego systemu VAT 2018 >>

Wszystkie kluby parlamentarne zgodziły się na skierowanie do prac w sejmowej komisji finansów projektu mającego przeciwdziałać wykorzystywaniu sektora bankowego do wyłudzeń skarbowych. Podczas jego pierwszego czytania w Sejmie przedstawiciele ugrupowań opozycyjnych projekt poparli, mimo że wcześniej wyrazili obawy o bezpieczeństwo wrażliwych danych o przedsiębiorcach, które trafią w ręce urzędników Ministerstwa Finansów (MF).

— Kto będzie miał dostęp do tych danych? Jak te dane zawierające także tajemnice handlowe firm będą chronione? Czy one nie staną się łupem osób nieuczciwych? — pytała Izabela Leszczyna, posłanka PO.

Swoje obawy ulokowała w kontekście niedawnego zatrzymania i aresztowania byłego wysokiego dyrektora MF. Podobnie do sprawy podeszła Paulina Hennig-Kloska, posłanka Nowoczesnej.

— Pytanie, kto te dane dotyczące przedsiębiorców będzie obrabiał. Naszym zdaniem, będzie ryzyko ich wycieku. Niepewni są nawet wysocy urzędnicy MF, jak wiemy z ostatniej głośnej sprawy zatrzymanego byłego dyrektora w ministerstwie — stwierdziła posłanka Nowoczesnej.

Na pytania posłów odpowiadał Paweł Gruza, wiceminister finansów.

— Zgadzam się, że ustawa o STIR przewiduje drastyczne środki, ale są one adekwatne do sytuacji i sprawności operacyjnej wyłudzaczy podatkowych. Przewidujemy 95 etatów w MF dla kompetentnych osób, które będą przeprowadzać analizy ryzyka wykorzystywania rachunków bankowych do wyłudzeń podatkowych. Ta ustawa jest jedną z kluczowych ustaw uszczelniających system podatkowy, pozwalających w przyszłym roku zrealizować zakładane wpływy budżetowe. Zyskają też uczciwe firmy, ponieważ oczyścimy obrót gospodarczy z nieuczciwych oraz słupów — ripostował Paweł Gruza.

Projekt o STIR (System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej) stanowi, że izba rozliczeniowa zbada przepływy na kontach bankowych firm i osób fizycznych. Opracuje tzw. wskaźniki ryzyka wyłudzeń i prześle je do MF. Specjalni kontrolerzy w ministerstwie będą permanentnie, przez 24 godziny 7 dni w tygodniu, przeprowadzać analizy ryzyka wykorzystywania rachunków bankowych do wyłudzeń. W ich efekcie blokowane będą podejrzane konta na 72 godziny, z możliwością przedłużenia blokady do 3 miesięcy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Prawo / STIR przejdzie przez Sejm jak burza