STIR przejdzie przez Sejm jak burza

opublikowano: 12-10-2017, 22:00

47 mld zł - tyle ma oszczędzić budżet państwa w ciągu 10 lat dzięki kontrolowaniu kont bankowych.

Żaden klub poselski nie jest przeciwko rządowemu projektowi pozwalającemu fiskusowi na stałą kontrolę kont bankowych firm.

Zobacz więcej

Fot. Marek Wiśniewski

Wszystkie kluby parlamentarne zgodziły się na skierowanie do prac w sejmowej komisji finansów projektu mającego przeciwdziałać wykorzystywaniu sektora bankowego do wyłudzeń skarbowych. Podczas jego pierwszego czytania w Sejmie przedstawiciele ugrupowań opozycyjnych projekt poparli, mimo że wcześniej wyrazili obawy o bezpieczeństwo wrażliwych danych o przedsiębiorcach, które trafią w ręce urzędników Ministerstwa Finansów (MF).

— Kto będzie miał dostęp do tych danych? Jak te dane zawierające także tajemnice handlowe firm będą chronione? Czy one nie staną się łupem osób nieuczciwych? — pytała Izabela Leszczyna, posłanka PO.

Swoje obawy ulokowała w kontekście niedawnego zatrzymania i aresztowania byłego wysokiego dyrektora MF. Podobnie do sprawy podeszła Paulina Hennig-Kloska, posłanka Nowoczesnej.

— Pytanie, kto te dane dotyczące przedsiębiorców będzie obrabiał. Naszym zdaniem, będzie ryzyko ich wycieku. Niepewni są nawet wysocy urzędnicy MF, jak wiemy z ostatniej głośnej sprawy zatrzymanego byłego dyrektora w ministerstwie — stwierdziła posłanka Nowoczesnej.

Na pytania posłów odpowiadał Paweł Gruza, wiceminister finansów.

— Zgadzam się, że ustawa o STIR przewiduje drastyczne środki, ale są one adekwatne do sytuacji i sprawności operacyjnej wyłudzaczy podatkowych. Przewidujemy 95 etatów w MF dla kompetentnych osób, które będą przeprowadzać analizy ryzyka wykorzystywania rachunków bankowych do wyłudzeń podatkowych. Ta ustawa jest jedną z kluczowych ustaw uszczelniających system podatkowy, pozwalających w przyszłym roku zrealizować zakładane wpływy budżetowe. Zyskają też uczciwe firmy, ponieważ oczyścimy obrót gospodarczy z nieuczciwych oraz słupów — ripostował Paweł Gruza.

Projekt o STIR (System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej) stanowi, że izba rozliczeniowa zbada przepływy na kontach bankowych firm i osób fizycznych. Opracuje tzw. wskaźniki ryzyka wyłudzeń i prześle je do MF. Specjalni kontrolerzy w ministerstwie będą permanentnie, przez 24 godziny 7 dni w tygodniu, przeprowadzać analizy ryzyka wykorzystywania rachunków bankowych do wyłudzeń. W ich efekcie blokowane będą podejrzane konta na 72 godziny, z możliwością przedłużenia blokady do 3 miesięcy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy