Stocznia Ustka chce zwolnić 200 osób

Zbigniew Marecki
23-08-2001, 00:00

Stocznia Ustka chce zwolnić 200 osób

Dzisiaj w Stoczni Ustka odbędzie się godzinny strajk ostrzegawczy. Związkowcy zaprotestują przeciw planowanym zwolnieniom i nieregularnym wypłatom.

Członkowie Zakładowego Komitetu Protestacyjnego Stoczni Ustka chcą regularnych wypłat (po raz szósty w tym roku nie otrzymali jej w terminie), zaniechania wymuszania urlopów i rezygnacji ze zwolnień, które mają objąć około 200 osób. Zapowiadają, że jeśli strajk nic nie da, to wykorzystają ostrzejsze formy protestu.

Nowe spółki

Tymczasem Witold Nykiel, od kwietnia prezes Stoczni Ustka, zapowiada, że w obecnej formie nie da się utrzymać zadłużonej na 40 mln zł stoczni, która należy do holdingu Stoczni Szczecin, i zwolnienia są nieuniknione.

— W najbliższym czasie rozpocznie działalność nowo zarejestrowana spółka Centro-Ustka, która stara się o przejęcie naszych zamówień od szczecińskiej stoczni na kadłuby. Znajdzie w niej pracę około 170 osób. Samodzielnie mogłaby także funkcjonować druga spółka zajmująca się produkcją wyposażeń dla łodzi ratunkowych. Ona mogłaby dać pracę 80 osobom. Nie widzimy natomiast na razie przyszłości dla działu laminatów i zbyt rozbudowanej administracji. To oznacza, że około 200 osób może zostać bez pracy — przyznaje prezes.

Przed układem

Do września, kiedy ma być zawarty układ z wierzycielami, sprawa zostanie ostatecznie wyjaśniona. Głównym wierzycielem stoczni jest Bank Gospodarki Żywnościowej, który zajął już jej hipotekę i przepisał na siebie majątek ruchomy firmy. Do hipoteki dopisał się także ZUS. Ponadto stocznia zalega z płatnościami wobec urzędu miejskiego, PFRON oraz dostawców.

Marek Tałasiewicz, wiceprezes Stoczni Szczecin, przyznaje, że trudno znaleźć dla Ustki program naprawczy, bo narastające przez lata zadłużenie stanowi podstawowy problem. Wierzy, że powiedzie się program zmian. Nie wyklucza jednak wniosku o ogłoszenie upadłości Stoczni Ustka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Marecki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Stocznia Ustka chce zwolnić 200 osób