Stoczniowa "S" apeluje do prezydenta i premiera o pomoc

PAP
10-07-2008, 16:58

Sekcja Krajowa Przemysłu Okrętowego "Solidarności" apeluje do prezydenta i premiera o zaangażowanie się w ratowanie polskich stoczni. Oświadczenie w tej sprawie związkowcy skierowali do  mediów.

W przesłanym PAP w czwartek komunikacie czytamy: "Związkowcy ze stoczniowej +Solidarności+ domagają się niezwłocznego zaangażowania najwyższych władz państwowych w ratowanie polskiego przemysłu stoczniowego".

W swoim piśmie stoczniowa "S" napisała, że "zarówno premier, jak i prezydent unikają tematu polskich stoczni".

W czwartek do północy Ministerstwo Skarbu Państwa ma wysłać do Komisji Europejskiej poprawiony plan restrukturyzacyjny dla stoczni w Gdyni i w Szczecinie. Minister skarbu Aleksander Grad powiedział, że Polska chce mieć czas do końca września na przygotowanie umów dotyczących stoczni.

Poinformował, że zwróci się do unijnej komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes o to, aby programów restrukturyzacji stoczni nie rozpatrywać w oderwaniu od umów prywatyzacyjnych.

Grad wyraził nadzieję, że termin wrześniowy - jeżeli zgodzi się nań KE - będzie terminem ostatecznym.

W oświadczeniu przesłanym PAP przez stoczniową "Solidarność" czytamy: "Jeśli w ogóle możliwe jest uzyskanie czasu np. do września - jak wnioskuje minister Grad - muszą być do tego uruchomione wszystkie mechanizmy, dyplomatyczne, lobbystyczne i aparatu państwa, aby taki wniosek był skuteczny".

Jednocześnie związkowcy wyrażają obawy, że "negatywna decyzja KE w sprawie jest już przesądzona".

W środę unijna komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes "wyraziła poważne wątpliwości" wobec przesłanych 26 czerwca przez polski rząd programów restrukturyzacji polskich stoczni. Przewidują one dalszą pomoc państwa, nie gwarantują długoterminowej rentowności zakładów oraz wystarczającego udziału własnego inwestorów - wyjaśniał w środę dziennikarzom rzecznik KE ds. konkurencji Jonathan Todd.

Według Todda, Komisja jest gotowa podjąć negatywną decyzję w sprawie zwrotu przyznanej stoczniom Szczecin i Gdynia pomocy publicznej już w przyszłym tygodniu (najpewniej 16 lipca).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Stoczniowa "S" apeluje do prezydenta i premiera o pomoc