Stoczniowcy dostaną wypłaty

KAP
opublikowano: 06-12-2007, 00:00

Rusza 100 mln zł pożyczek dla stoczni. Szczecińska potrzebuje jednak dodatkowo 80 mln zł, by dotrwać do prywatyzacji.

Rusza 100 mln zł pożyczek dla stoczni. Szczecińska potrzebuje jednak dodatkowo 80 mln zł, by dotrwać do prywatyzacji.

Wczoraj zostały podpisane umowy dotyczące pożyczek z Agencji Rozwoju Przemysłu, przeznaczonych m.in. na wypłaty dla stoczniowców. Stocznia Gdynia wnioskowała o 58 mln zł, a Stocznia Szczecińska Nowa (SSN) — 50 mln zł. To jednak nie wystarczy, by spółki dotrwały do prywatyzacji.

— Na 3 stycznia zaplanowano walne zgromadzenie, które ma podjąć uchwałę o dalszym istnieniu spółki. Nie oznacza to jednak przygotowań do decyzji o upadłości. Walne ma bowiem także zdecydować o wsparciu dla stoczni — podkreśla Artur Trzeciakowski, prezes SSN.

Ma ono zdecydować o przekazaniu stoczni 80 mln zł. Szczegóły będą ustalone w ciągu dwóch tygodni.

Do czasu walnego wyjaśni się też sprawa prywatyzacji firmy. Jedyny oferent, Złomrex, ma do 28 grudnia czas na złożenie wiążącej oferty. Decyzję uzależnia jednak od renegocjowania przez SSN nierentownych kontraktów.

Pojawiają się jednak sygnały, że politycy myślą już o nowym konkursie prywatyzacyjnym. Być może liczą na większe grono chętnych. Sporo wyjaśni się dzisiaj, bo stoczniowi związkowcy zostali zaproszeni na spotkanie do resortu skarbu.

Lada dzień okaże się też, kto chce kupić Stocznię Gdynia. W poniedziałek mija bowiem termin składania ofert wiążących. Wstępne złożyli: Złomrex, armator Rami Ungar, Marine Co, spółka gdańskich biznesmenów, oraz C&Group, chińsko-koreańska grupa żeglugowa. Nowy inwestor ma dokapitalizować stocznię 500 mln zł. Drugie tyle w momencie prywatyzacji ma dać skarb, dzięki czemu stocznia spłaci na przykład przekazywaną jej obecnie pożyczkę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KAP

Polecane