Stolica ma wielkie i kosztowne plany

Małgorzata Ciechanowska
opublikowano: 25-05-2010, 00:00

Inwestycji publicznych w Warszawie przybywa. Część już powstaje, inne są planowane.

Inwestycje infrastrukturalne stolicy są warte miliardy złotych

Inwestycji publicznych w Warszawie przybywa. Część już powstaje, inne są planowane.

W 2010 r. Urząd Miasta Stołecznego Warszawa na inwestycje publiczne planuje przeznaczyć około 3,4 mld zł. To rekord zarówno wśród polskich miast, jak i w historii stolicy.

— Pierwsze miejsce pod względem wielkości przeznaczonych kwot zajmują inwestycje drogowe i komunikacyjne. Wzrosły także wydatki na infrastrukturę szpitalną i kulturę — wymienia Tomasz Andryszczyk ze stołecznego magistratu.

By lepiej się podróżowało

Do najważniejszych inwestycji infrastrukturalnych należą budowy Mostu Północnego i drugiej linii metra. O ile jednak prace związane z mostem trwają, o tyle roboty przy budowie metra ograniczają się do odwiertów geotechnicznych. Budowa Mostu Północnego idzie zgodnie z harmonogramem. Ma być oddany do użytku w grudniu 2011 r.

— Zależnie od tego, jak ciężkie będą najbliższe zimy i na jak długo trzeba będzie wstrzymać prace z powodu powodzi, może wystąpić pewne opóźnienie. Jednak przewidujemy, że najpóźniej wiosną 2012 r. most zostanie otwarty — zapowiada Jan Jakiel, prezes Siskom.

Gorzej jest z drugą linią metra. Terminy rozpoczęcia prac systematycznie są przesuwane. Optymistyczny czas rozpoczęcia budowy to miesiące letnie.

— Konieczna jest zmiana przepisów, bo obecnie wojewoda nie może wydać pozwolenia na budowę metra. W Ministerstwie Infrastruktury trwają prace nad wpisaniem tych uprawnień w kompetencje wojewody — wyjaśnia Jan Jakiel.

W pierwszej kolejności ma powstać centralny odcinek drugiej linii metra, czyli od Ronda Daszyńskiego do placu Wileńskiego. Budowa przechodzącego pod dnem Wisły odcinka o długości 6 km, na którym znajdzie się siedem stacji, potrwa 48 miesięcy i pochłonie ponad 4,1 mld zł. Z tego aż 2,9 mld zł pochodzi z Unii Europejskiej.

Na mapie kulturalnej

Dzięki inwestycjom dużo ma zyskć życie kulturalne Warszawy. Już działa Centrum Chopinowskie przy ulicy Tamka 43, które otwarto w marcu 2010 r. O jego popularności świadczy to, że bilety są wyprzedane z dwumiesięcznym wyprzedzeniem.

W 2010 r. do użytku zostanie oddane Centrum Nauki Kopernik, którego budowa trwa od 2004 r. Będzie to instytucja kultury służąca tzw. edukacji nieformalnej. Jej działalność programowa będzie bardzo szeroka — od pokazów dla dzieci po poważne debaty naukowe. Realizacja inwestycji pochłonie 364,8 mln zł. Z tej kwoty 207 mln zł to unijna dotacja, a reszta pochodzi z budżetu miasta.

Skomplikowane były losy Muzeum Historii Polski.

— Początki sięgają jeszcze 2001 r., kiedy Kazimierz Ujazdowski, minister kultury i dziedzictwa narodowego w rządzie Jerzego Buzka, podjął decyzję o utworzeniu Instytut Dziedzictwa Narodowego, na którego czele stanął Tomasz Merta. Instytut miał się stać zalążkiem przyszłego muzeum. Niestety w 2002 r. został zlikwidowany, a jego zespół rozproszony. W 2005 r., kiedy Ujazdowski ponownie został ministrem, a jego najbliższym współpracownikiem stał się Merta, powołanie muzeum było jedną z ich najważniejszych decyzji — wspomina Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski.

Jednak tworzenie muzeum nie było proste, bo należało znaleźć odpowiednią lokalizację, przeprowadzić konkurs architektoniczny itd. Ostatecznie na początku 2009 r. zapadła decyzja o stworzeniu muzeum przy ulicy Hrubieszowskiej. W grudniu ubiegłego roku rozstrzygnięto konkurs architektoniczny, którego zwycięzcą została pracownia z Luksemburga Paczowski et Fritsch Architectes.

— Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, otwarcie muzeum odbędzie się w 2013 r. Za kilka miesięcy zamierzamy wyłonić wykonawcę inwestycji — podsumowuje Robert Kostro.

Szacuje się, że jej całkowity koszt wyniesie 87 mln EUR. Robert Kostro liczy, że większa część będzie pochodziła z funduszy Unii Europejskiej. Resztę wyłoży sto-łeczny urząd.

Głośna była sprawa usunięcia handlarzy warszawskich z Kupieckich Domów Towarowych, które znikają z okolic Pałacu Kultury. W ich miejscu stanie Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Kiedy? Prawdopodobnie w 2014 r., bo jego budowa jest skoordynowana z pracami przy drugiej linii metra. Dotychczas wybrano projekt architektoniczny, a wykonawca będzie wyłoniony dopiero na przełomie roku 2011 i 2012. Na budowę muzeum przeznaczono w wieloletnim planie inwestycyjnym Warszawy 270 mln zł. Projekt inwestycji trochę się zmienił — dodano parkingi i teatr.

— Ponieważ ostateczny projekt wykonawczy będzie gotowy w połowie 2011 roku, za wcześnie na precyzyjną weryfikację budżetu budowy — mówi Joanna Mytkowska, dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Wiadomo, że obiekt będzie budowany ze środków miasta, które będzie się starać o wsparcie z funduszy europejskich.

Sportowa wizytówka

Od października 2008 r. rośnie Stadion Narodowy, który do użytku zostanie oddany w czerwcu 2011 r. Ostra zima sprawiła, że konieczna okazała się aktualizacja harmonogramu prac. Trwa montaż prefabrykatów trybun i schodów. Wznoszona jest główna konstrukcja stalowa. Zamontowano już 10 słupów i 7 elementów pierścienia ściskanego, na którym będzie się wspierał dach obiektu. Na najniższych kondygnacjach trwają prace instalacyjne i wykończeniowe.

— Stadion Narodowy będzie nie tylko areną piłkarską, ale także wielofunkcyjnym obiektem, z salami konferencyjnymi i biurami, umożliwiającym organizację imprez masowych, wydarzeń kulturalnych, koncertów czy wystaw. Wszystkie te funkcje zapewnią utrzymanie stadionu w przyszłości — podkreśla Daria Kulińska, rzecznik prasowy Stadionu Narodowego w Warszawie.

Całkowity koszt inwestycji to prawie 1,6 mld zł netto. Budowę finansuje państwo.

Latem 2010 r. z około trzytygodniowym opóźnieniem, zostanie otwarta część stadionu Legii, którego budowa trwa od listopada 2008 r. i pochłonęła około 380 mln zł netto. Całość będzie kosztowała miasto ponad 0,5 mld zł.

8 mld zł Tyle w przybliżeniu wyniesie wartość najważniejszych inwestycji publicznych realizowanych w Warszawie do 2014 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Ciechanowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Nieruchomości / Stolica ma wielkie i kosztowne plany