Stolzle Częstochowa zbuduje nowy piec

MB
01-04-2010, 00:00

Austriacy obiecują w katowickiej strefie 150 mln zł inwestycji i 120 miejsc pracy.

Austriacy obiecują w katowickiej strefie 150 mln zł inwestycji i 120 miejsc pracy.

Szukają też kontrahentów.

Jest kolejne zezwolenie w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (KSSE). Wczoraj odebrała je firma Stolzle Częstochowa, austriacki producent szkła.

— Firma zbuduje piec i uruchomi nowe linie do produkcji szkła. Inwestor zobowiązał się do utworzenia 120 miejsc pracy i utrzymania ich wraz z obecnymi 258 do 2016 r. Stolzle wyda 150 mln zł i zakończy projekt do 2011 r. — informuje Piotr Wojaczek, prezes KSSE.

Firma rozważała zlokalizowanie tej inwestycji także w Czechach.

— Są tam niższe podatki od nieruchomości, gotowy teren, niższy VAT i niższe płace, przynajmniej w rozważanym regionie Czech — mówi Stanisław Górski, szef częstochowskiej fabryki.

Przeważyło jednak m.in. to, że w Polsce spółka skorzysta ze zwolnień podatkowych gwarantowanych w strefach ekonomicznych oraz z unijnego grantu (39 mln zł).

Informacja o projekcie już widnieje na stronie internetowej firmy, ale wciąż jest szansa na zdobycie kontraktu.

— Nie będzie generalnego wykonawcy jako takiego: kto inny wybuduje budynek, kto inny będzie odpowiadać za część elektryczną, kto inny zamontuje wannę itd. Ale jeszcze nie wybraliśmy kontrahentów, trwa analiza. Szukamy wykonawców wśród firm budowlanych, elektrycznych, instalacji sanitarnych itp., ale muszą się bardzo spieszyć, bo otrzymaliśmy już oferty od ponad 25 — dodaje Stanisław Górski.

To w tym roku druga duża inwestycja i kolejna reinwestycja w katowickiej strefie. W tym miesiącu zezwolenie na kolejny projekt odebrał także włoski producent tarcz hamulcowych Brembo. W Dąbrowie Górniczej zainwestuje 250 mln zł i utrzyma 750 miejsc pracy. Z kolei Electrolux planuje w Siewierzu niewielką reinwestycję, co jednak najważniejsze — zobowiązał się do utrzymania 632 etatów.

— Stolzle to kolejny dowód na to, że mimo kryzysu do stref trafiają duże inwestycje — podkreśla Piotr Wojaczek.

Firma Stolzle od ponad 200 lat produkuje szkło. Ma fabryki w Austrii, Wielkiej Brytanii, Czechach i od 2001 r. w Polsce. 100 proc. jej akcji należy do holdingu CAG, który należy do przedsiębiorcy Corneliusa Alexandra Gruppa. Polska spółka jest najmłodszym członkiem grupy Stolzle. Wydajność fabryki to 250 mln sztuk produktów rocznie, czyli niemal 100 ton dziennie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Stolzle Częstochowa zbuduje nowy piec