Stop ucieczkom od podatków

Rząd walczy z unikaniem opodatkowania poprzez transfery dochodów za granicę. Sejm przyspiesza prace nad ważnym projektem.

Sejmowa komisja finansów przyjęła wczoraj rządowy projekt zmian w ustawach o podatku dochodowym (CIT i PIT), blokującym sztuczne przerzucanie dochodów do zagranicznych spółek powiązanych w celu uniknięcia podatków. Wszystko wskazuje na to, że parlament szybko zaakceptuje projekt. — Jestem przekonany, że zostanie on uchwalony przez Sejm jeszcze w tym tygodniu.

W komisji finansów nikt nie głosował przeciwko niemu, nawet opozycja. Są więc wielkie szanse, że parlament zdąży go uchwalić jeszcze w tej kadencji — mówi Tadeusz Konwiński, poseł PO, pilotujący projekt. Ustawę musi też uchwalić Senat. Raczej zdąży, bo ma jeszcze jedno posiedzenie 30 września — 1 października.

Nowe regulacje mają utrudnić polskim spółkom przerzucanie dochodów do powiązanych z nimi spółek zagranicznych (takich podmiotów powiązanych jest około 25 tys.). Projekt przewiduje tzw. klauzulę do walki z unikaniem opodatkowania przez międzynarodowe struktury kapitałowe. Klauzula ma zapobiegać i zwalczać fikcyjne uzgodnienia, nie odzwierciedlające normalnej działalności biznesowej, ale służące jedynie oszczędnościom podatkowym. Kontrolerzy fiskusa będą sprawdzać, czy firmy powiązane wykorzystująluki podatkowe między systemami podatkowymi i czy dokonują „sztucznych” transakcji. Firmy podejrzane o takie nadużycia będą musiały wykazać, że transakcje były „czyste” i nie miały na celu unikania podatków.

Jeśli okaże się inaczej firmy będą musiały podatki dopłacić. Polskie spółki, posiadające co najmniej 25 proc. akcji lub udziałów w spółkach zagranicznych, będą miały obowiązek przedstawiania raportów o transakcjach. Spółki o przychodach rocznych powyżej 2 mln EUR będą prezentować skarbówce szczegółową dokumentację (finansową i biznesową) dotyczącą transakcji o wartości powyżej 50 tys. EUR. Znacznie więcej obowiązków sprawozdawczych spadnie na firmy o przychodach powyżej 10 mln EUR. Oprócz dokumentacji będą musiały wykazać, że transakcje z podmiotami powiązanymi odbyły się na warunkach rynkowych, a nie sztucznie zaniżonych, obliczonych na redukcję podatków). Najwięksi gracze o obrotach ponad 20 mln EUR przedstawią fiskusowi swoje polityki cen transferowych. Za niewykonanie tych obowiązków grozić będą dotkliwe kary finansowe, nawet do kilku milionów złotych. Resort finansów szacuje, że z powodu sztucznego przerzucania dochodów za granicę budżet państwa traci kilkadziesiąt miliardów złotych rocznie. NIK opublikowała niedawno raport, z którego wynika, że nasz fiskus zupełnie nie radzi sobie ze zwalczaniem tego procederu. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Stop ucieczkom od podatków