Stopy procentowe w Wielkiej Brytanii bez zmian

ARŻ, CNBC
opublikowano: 04-02-2021, 14:30

Bank Anglii (BoE) podjął decyzję o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie na pierwszym posiedzeniu Komitet Polityki Pieniężnej w 2021 roku.

Bank Anglii (BOE)
Bank Anglii (BOE)

Komitet Polityki Pieniężnej utrzymał główną stopę pożyczkową na poziomie 0,1 proc., a docelowy poziom skupu aktywów na poziomie 895 mld GBP.

BoE zapytał w październiku ub.r. brytyjskie banki o ich gotowość na ujemne stopy procentowe, po ujawnieniu we wrześniu, że taka możliwość jest rozważana.

W opublikowanym w czwartek liście do pożyczkodawców szef nadzoru bankowo-ubezpieczeniowego (PRA) Sam Woods stwierdził, że większość banków będzie potrzebować czasu na zmianę systemów i procesów oraz wdrożenie strategii.

PRA będzie teraz współpracować z pożyczkodawcami w zakresie opracowywania rozwiązań w celu przygotowania do wdrożenia ujemnych stóp w ciągu sześciu miesięcy. Zaznaczono, że te działania nie oznaczają, że decyzja o ich wprowadzeniu została już podjęta.

Moje przesłanie do rynków jest takie, że nie powinniście próbować odczytywać przyszłego zachowania KPP na podstawie tych decyzji i działań, które podejmujemy "na warsztacie“ - powiedział Andrew Bailey, kierujący Bankiem Anglii. Dodał, że instytucja chce być jak najbardziej przejrzysta, ale nie oznacza to, że powinny być jej działania od razu uznawane za jasny sygnał podążania w danym kierunku.

BoE obniżył również prognozę wzrostu brytyjskiego PKB w 2021 roku do 5 proc. W listopadzie ub.r. szacowano, że będzie to 7,5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane