Stora Enso prosi o 150 mln zł

MAG
opublikowano: 25-06-2008, 00:00

Z informacji „PB” wynika, że to właśnie fiński koncern papierniczy złożył wniosek o najwyższe w historii wsparcie inwestycji.

Z informacji „PB” wynika, że to właśnie fiński koncern papierniczy złożył wniosek o najwyższe w historii wsparcie inwestycji.

Wczorajsza „Gazeta Prawna” informowała o pierwszych wnioskach złożonych w ramach dotacji unijnych na inwestycje o dużym znaczeniu dla gospodarki. Wnioski były dwa, oba złożyła firma doradcza Accreo Taxand. Dotyczą projektów o łącznej wartości 2,5 mld zł. Inwestorzy liczą na 260 mln zł dotacji.

W pierwszym wniosku chodziło o anonimowego inwestora zagranicznego, który chce wydać 1,5 mld zł i spodziewa się rekordowego grantu wysokości 150 mln zł. Wszystko wskazuje na to, że to Stora Enso. W kwietniu „PB” informował, że spółka dostała zezwolenie na inwestycję w Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Strefa objęła zakład koncernu w Ostrołęce. W zezwoleniu zapisano inwestycję co najmniej za 1,2 mld zł. Wiceprezes Stora Enso Poland, Henryk Mikołajewski, zapowiedział, że firma przygotowuje się do złożenia wniosku o wsparcie inwestycji. Według informacji „PB”, Stora Enso jest klientem Accreo Taxand.

— Nie komentuję — ucina Michał Gwizda z Accreo Taxand.

Niewykluczone, że w przypadku drugiego wniosku może chodzić o inwestycję Lafarge, o której „PB” informował w kwietniu. To projekt za 1,2 mld zł, który Francuzi planują w Cementowni Kujawy. Jednak Luc Callebat, prezes Lafarge Cement, podkreślał, że inwestycja zależy od decyzji Unii Europejskiej w sprawie emisji dwutlenku węgla. Także Lafarge należy podobno do klientów Accreo Taxand, choć firma doradcza tego nie potwierdza. Jest jeszcze jedna spółka, która planuje w Polsce duży projekt i pasowałaby ewentualnie na tajemniczego drugiego inwestora. To Greensource, spółka należąca do hiszpańskiego koncernu SNIACE, która w Kostrzynie chce zbudować fabrykę biopaliw za 200 mln EUR (674 mln zł).

Już pisaliśmy

„Puls Biznesu” z 18 kwietnia 2008 r.

Gdy w kwietniu „PB” informował, że Stora Enso weszła do strefy ekonomicznej, przedstawiciele koncernu zaznaczali, że wciąż nie podjęli ostatecznej decyzji o inwestycji. Wspominali o tym, że będą się starać o unijne fundusze.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu