Strabag wybuduje pierwszy biurowiec KTW obok Spodka

PAP
01-06-2016, 13:11

Firma Strabag została generalnym wykonawcą pierwszego z dwóch wysokościowców KTW, które powstaną obok katowickiego Spodka – podał w środę inwestor, spółka TDJ Estate. Pierwsze prace związane z budową 66-metrowego biurowca rozpoczną się na przełomie czerwca i lipca.

W październiku 2015 r. spółka TDJ Estate ogłosiła przetarg na wybór generalnego wykonawcy pierwszego z biurowców KTW. Uznano, że najbardziej atrakcyjną ofertę pod względem technicznym i kosztowym złożył polski oddział firmy Strabag, jednego z największych koncernów budowlanych w Europie.

Prezes TDJ Estate Maciej Wójcik ocenił, że wybór generalnego wykonawcy nie należał do najłatwiejszych. „Poszukiwaliśmy przede wszystkim firmy rzetelnej, odpowiedzialnej, o stabilnej pozycji rynkowej. Jednym z kluczowych atutów, który skłonił nas do powierzenia zadania budowy pierwszego wieżowca Strabagowi, było olbrzymie doświadczenie firmy w realizacji dużych i skomplikowanych inwestycji na terenie całego kraju, w tym w Katowicach” - zaznaczył.

Formalnie generalny wykonawca przejmie plac budowy już w pierwszych dniach czerwca, a w kolejnych tygodniach przygotowane zostanie zaplecze budowy. Pierwsze prace związane z powstaniem wysokościowca rozpoczną się na przełomie czerwca i lipca.

Jak przyznaje inwestor, jednym wyzwań będzie realizacja robót budowlanych w samym centrum Katowic, tuż obok ruchliwej al. Roździeńskiego i budynków w Strefie Kultury. Wykonawca będzie też dysponował stosunkowo niewielkim obszarem, który można przeznaczyć na zaplecze budowy.

„Zaprojektowaliśmy już jednak szereg rozwiązań, które pozwolą usprawnić prace w wymagających warunkach. Dodatkowo swoim doświadczeniem podzieli się Strabag, który ma za sobą realizację m.in. dworca kolejowego i Galerii Katowickiej połączonych 3-kondygnacyjnym parkingiem podziemnym” - powiedział Wójcik.

Roboty potrwają dwa lata. W pierwszej połowie tego okresu powstaną trzy kondygnacje podziemne, przeznaczone głównie na parking. Oprócz technologii ścian szczelinowych, zostaną dodatkowo wykonane elementy konstrukcji poprawiające stabilność posadowienia budynku.

Także członek zarządu Strabag Sp. z o.o. Wojciech Trojanowski przypomniał, że to kolejny projekt realizowany przez jego firmę w Katowicach. „Budując dworzec kolejowy i Galerię Katowicką udowodniliśmy, że podejmujemy się trudnych wyzwań technicznych i jesteśmy do nich dobrze przygotowani” - zapewnił.

Spółka TDJ Estate podała w środę, że umowę na zarządzanie inwestycją oraz sprawowanie nadzoru inwestorskiego nad pierwszym biurowcem KTW zawarła z firmą Tebodin Poland, która jest częścią grupy Bilfinger.

KTW I będzie miał 66 m wysokości (14 pięter). Powierzchnia pojedynczej kondygnacji wyniesie prawie 1,5 tys. m kw. Projekt będzie realizowany zgodnie z certyfikacją, uwzględniającą takie czynniki jak m.in. optymalne wykorzystanie energii, innowacyjność, wpływ zastosowanych rozwiązań i materiałów na zdrowie oraz komfort pracy użytkowników, jak też zarządzanie budynkiem.

Po wybudowaniu pierwszego biurowca ma powstać znacznie większy KTW II, który będzie mierzył 133 m (31 kondygnacji nadziemnych). Całkowita powierzchnia obu budynków wyniesie 62 tys. m kw.

Działka, na której powstaną wysokościowce jest położona w bezpośrednim sąsiedztwie Strefy Kultury - tuż obok Spodka i wybudowanych niedawno gmachów Międzynarodowego Centrum Kongresowego i nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Jak wcześniej wyjaśniali architekci z biura projektowego Medusa Group, bryła KTW może przywodzić na myśl okoliczne budynki, ustawione jeden na drugim i nieco przesunięte względem siebie. KTW ma być swoistą bramą do Strefy Kultury.

Kompleks powstanie na działce, na której przez lata stał biurowiec Śląskiej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych. Tamta budowla miała 18 kondygnacji i ponad 17 tys. m kw. powierzchni użytkowej. Latem 2013 r. firma TDJ Estate kupiła go od PKP za 29 mln zł. W grudniu 2015 r. inwestor uzyskał pozwolenie na budowę wysokościowców w miejsce wyburzonego budynku.

Spółka TDJ Estate powstała w 2011 r. Jest częścią należącej do Tomasza Domogały grupy TDJ. Grupa skupia 16 zakładów produkcyjnych, trzy spółki giełdowe, zatrudnia ok. 5 tys. pracowników.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Nieruchomości / Strabag wybuduje pierwszy biurowiec KTW obok Spodka