Strajk generalny na Śląsku - stanęły pociągi

PAP
opublikowano: 26-03-2013, 08:24

Około godziny 8 na śląskich torach stanęły pociągi. Związkowcy zablokowali tory w pobliżu katowickiego dworca kolejowego. Według kolejarzy w czasie strajku - w godzinach 8-10 - zagrożone zatrzymaniem są łącznie 132 pociągi pasażerskie.

Protest na kolei jest częścią trwającego we wtorek od rana w regionie śląsko-dąbrowskim strajku generalnego przeciwko polityce społeczno-gospodarczej rządu. Związkowcy protestują m.in. przeciwko zmianom w Kodeksie pracy i umowom śmieciowym. Chcą wsparcia dla przemysłu energochłonnego i rozwiązań ratujących miejsca pracy w dotkniętych kryzysem firmach. Domagają się zmian w systemie ochrony zdrowia i oświaty.

W pobliżu katowickiego dworca na tory wyszło niespełna 200 związkowców z różnych związków zawodowych. Ostatnim pociągiem, który przepuścili, był pusty skład Kolei Śląskich. Protestujący rozstąpili się, gdy pociąg ruszył sprzed semafora i włączył sygnały ostrzegawcze.

Według informacji grupy PKP, 88 pociągów zagrożonych zatrzymaniem pociągów obsługuje spółka Koleje Śląskie, 32 Przewozy Regionalne, a 12 – PKP Intercity.

Jak przekazał PAP Mirosław Siemieniec z obsługującej kolejową infrastrukturę spółki PKP Polskie Linie Kolejowe, we wtorek rano pracownicy PKP PLK koncentrowali się na minimalizowaniu możliwych skutków strajku – w wypadku rozwinięcia akcji strajkowej i zatrzymania pociągów na stacjach. Działały sztab kryzysowy w Warszawie i zespół zarządzania kryzowego w Sosnowcu.

W ramach przygotowań do akcji strajkowej ok. 7 rano zatrzymano niektóre pociągi towarowe – aby zrobić miejsce na torach pociągom pasażerskim, które ewentualnie korzystałyby z objazdów. PKP Intercity od godz. 8 do południa ma też na terenie całego woj. śląskiego honorować bilety innych przewoźników.

Pracownicy obsługującej połączenia wewnątrz województwa samorządowej spółki Koleje Śląskie nie przystąpili do strajku, jednak ich pociągi zatrzymał protest pracowników PLK. Według informacji przekazanych zarządcy infrastruktury, spółka przygotowała na czas strajku 39 autobusów zastępczych, które mają podjeżdżać na stacje, gdzie staną pociągi i zabierać z nich pasażerów.

Zgodnie z opublikowanym w internecie rozkładem jazdy komunikacji zastępczej Kolei Śląskich, planowo między godz. 8 a 10 autobusy mają wykonać w sumie 44 kursy. 10 z nich odjechać ma w różnych kierunkach z Katowic, 4 wystartują z Sosnowca, 4 inne z Częstochowy. Między Katowicami i Gliwicami pojechać ma łącznie 7 autobusów - niektóre z obsługą wszystkich stacji, 3 zatrzymają się tylko w Zabrzu. Będą też dostępne dodatkowe autobusy na wezwania kierowników pociągów zatrzymanych w terenie.

Podobnie jak PKP Intercity również Koleje Śląskie od godz. 8 honorować mają bilety innych przewoźników kolejowych - także w sytuacji rozpoczęcia podróży w godzinach strajku, a zakończenia jej po godzinie 10.

Przewoźnicy poinformowali o wysłaniu na dworce swoich informatorów – np. spółka PKP Intercity na cztery główne stacje (w Katowicach, Sosnowcu, Częstochowie i Gliwicach), a Koleje Śląskie na siedem (Katowice, Sosnowiec, Częstochowa, Czechowice-Dziedzice, Bielsko-Biała, Rybnik oraz Tarnowskie Góry). Informatorzy Kolei Śląskich mają też kierować pasażerów do przystanków zastępczej komunikacji autobusowej.

PKP SA - jako zarządca dworców - zapowiedział też uruchomienie dodatkowych dyżurów pracowników dworcowych w godzinach 6-12 oraz wydawanie darmowych ciepłych napojów dla pasażerów. Objętych tą akcją ma być osiem dworców: Katowice, Gliwice, Bielsko-Biała, Rybnik, Tychy, Zawiercie, Częstochowa i Sosnowiec.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Strajk generalny na Śląsku - stanęły pociągi