Strategia dla PLL LOT ma być gotowa w marcu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 13-01-2006, 14:09

Resort skarbu zatrzymał procedurę wprowadzenia PLL LOT na giełdę - poinformował w piątek na posiedzeniu sejmowej Komisji Skarbu wiceminister skarbu Maciej Heydel. Do końca marca ma być gotowa strategia rozwoju spółki.

Resort skarbu zatrzymał procedurę wprowadzenia PLL LOT na giełdę - poinformował w piątek na posiedzeniu sejmowej Komisji Skarbu wiceminister skarbu Maciej Heydel. Do końca marca ma być gotowa strategia rozwoju spółki.

    Jego zdaniem, koncepcja wprowadzenia PLL LOT na giełdę jest oderwana od realiów ekonomicznych, w jakich działa polski przewoźnik. Heydel zauważył, że pogarsza się pozycja PLL LOT na rynku połączeń krajowych i na rynkach zachodnioeuropejskich.

    Heydel poinformował, że strategia rozwoju LOT-u ma zostać opracowana do końca marca tego roku, a do połowy lutego mają zostać powołane władze spółki, które mają tę strategię przygotować.  Jak powiedział, prowadzona jest restrukturyzacja firmy. "Nie ma zatrzymania procesów restrukturyzacyjnych, ani dążących do tego, by firma została sprywatyzowana" - powiedział. Zaznaczył, że "w każdym wypadku, na dzień dzisiejszy, 51 proc. (udziałów w spółce -PAP) pozostaje w rękach Skarbu Państwa".

    Jak poinformował, Skarb Państwa posiada obecnie 68 proc. akcji PLL LOT, syndyk Swissair 25 proc., a pracownicy 7 proc.

    W materiałach przekazanych komisji, resort poinformował, że poprawia się sytuacja finansowa LOT-u. Za trzy kwartały 2005 roku spółka osiągnęła blisko 195 mln zł zysku przy przychodach na poziomie 2 mld 156 mln zł. W analogicznym okresie roku poprzedniego spółka osiągnęła blisko 55,6 zł zysku, a w roku 2003 zanotowała stratę na poziomie 1,9 mln zł.

    Wiceminister powiedział też, że chciałby w tym miesiącu formalnie przedłużyć porozumienie z syndykiem Swissaira gwarantujące Skarbowi Państwa, że syndyk nie sprzeda swoich udziałów w LOT bez porozumienia z resortem. To porozumienie obowiązywałoby do końca stycznia 2007 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane