Straż centralizuje dane za 111 mln zł

Mariusz Zielke
01-09-2004, 00:00

Ruszył przetarg na opracowanie założeń do budowy bazy danych straży granicznej. To jeden z większych projektów finansowanych przez UE.

Do końca września Komenda Główna Straży Granicznej (KGSG) czeka na oferty firm chcących doradzać jej przy projekcie budowy centralnej bazy danych. Doradca może zarobić kilka milionów złotych (z wadium wynika, że co najmniej 3,3 mln zł), ale cały projekt jest dużo bardziej kosztowny. Straż ocenia wartość prac związanych z centralizacją wraz z zakupem sprzętu i budową serwerowni na 25 mln EUR (111 mln zł).

Pełna współpraca

— To ważny i skomplikowany projekt, gdyż baza będzie obsługiwać kilka tysięcy użytkowników o różnym poziomie dostępu i musi się komunikować z systemami zewnętrznymi — mówi nasz informator.

Baza jest projektowana na 1000 stanowisk mogących pracować jednocześnie, będzie z niej korzystało kilka tysięcy pracowników różnych resortów. Ma współpracować m.in. z centralną ewidencją pojazdów i kierowców (CEPiK), rejestrami typu PESEL i REGON, systemami informatycznymi policji i służb celnych.

Środki na ten cel Polska otrzyma z unijnego Funduszu Schengen, który ma pomóc w dostosowaniu granic do norm UE.

Doradca pomoże w opracowaniu: założeń projektu, przeprowadzenia audytu i szkolenia oraz przygotowania przetargu na budowę centralnej bazy. Jest on dwustopniowy, do dalszych negocjacji zostanie zaproszonych pięć firm. Drugi etap przetargu ma być ogłoszony na początku listopada.

Czekanie na ochronę

Z Funduszu Schengen, z którego Polska ma dostać do 2006 r. blisko 1,4 mld zł, najbardziej korzysta straż graniczna. KGSG wystąpiła o dofinansowanie projektów wartości ponad 850 mln zł. W tym roku ogłosiła już kilka przetargów (m.in. na zakup samolotów i śmigłowców). Firmy informatyczne czekają jednak na ogłoszenie konkursu na najważniejszy projekt — budowę systemu ochrony granicy. Jego wartość ocenia się na blisko 230 mln zł. Przetarg ma ruszyć lada dzień.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Straż centralizuje dane za 111 mln zł