Strażnicy prywatności w mobilnym świecie

opublikowano: 26-09-2013, 00:00

Rzecznicy ochrony danych i na świecie będą wspólnie zapobiegać niewłaściwemu wykorzystywaniu danych użytkowników aplikacji mobilnych.

W nadchodzącym roku mają być na świecie podjęte działania na rzecz poprawienia bezpieczeństwa danych użytkowników aplikacji mobilnych — wynika z Deklaracji Warszawskiej, przyjętej przez uczestników 35. Międzynarodowej Konferencji Rzeczników Ochrony Danych i Prywatności, która trwa w Warszawie. W obradach bierze udział 68 delegacji rzeczników z 52 krajów.

— Obecnie i w sektorze publicznym, i prywatnym, dostępnychjest ok. 6 milionów aplikacji. Liczba ta wzrasta każdego dnia o 30 tys. Nie chcemy psuć zabawy i przyjemności, jaka wiąże się z ich wykorzystaniem, ale ochrona danych osobowych to kluczowe zadanie. Należy dążyć do tego, aby jej zasady uwzględniano już na etapie projektowania i tworzenia aplikacji — mówił dziennikarzom Jacob Kohnstamn, przewodniczący Komitetu Wykonawczego konferencji.

Wspomnianej ochronie ma m.in. służyć rozporządzenie unijne, dzięki któremu powstanie wspólny rynek przepływu informacji i jednolita ochrona danych przed działaniami spoza Unii Europejskiej. Peter Hustinx, europejski inspektor ochrony danych, poinformował, że projekt rozporządzeniajuż opracowano i byłoby dobrze, gdyby został przyjęty przed wiosną 2014 r.

— Chcemy wnieść ten temat na posiedzenie Rady Europy, 24 października br. — powiedział Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji. Jego zdaniem, Polska jest za jak najszybszym przyjęciem rozporządzenia.

— To najlepsza odpowiedź na różne zagrożenia Firmy, które działają na rynku europejskim, także amerykańskie, będą zobligowane do przestrzegania tu obowiązujących reguł ochrony — podkreślił Michał Boni. W jego ocenie, harmonizacja prawa w tej dziedzinie może być też elementem rozwojowym dla biznesu. Obecnie istnienie w UE 28 odrębnych reżimów prawnych utrudnia działalność.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Strażnicy prywatności w mobilnym świecie