Czytasz dzięki

Strefa euro wkrótce podejmie decyzję ws. cyfrowej waluty

ARŻ, Bloomberg
opublikowano: 11-09-2020, 13:42

Urzędnicy Europejskiego Banku Centralnego będą dyskutować w nadchodzących tygodniach, czy strefa euro musi stworzyć cyfrową wersję swojej waluty.

Prezes Banku Francji Francois Villeroy de Galhau powiedział podczas wirtualnego panelu zorganizowanego przez Bundesbank, że Europa stoi przed „pilnymi i strategicznymi wyborami” w zakresie płatności, w tym w kwestii stworzenia waluty cyfrowej. 

Euro, banknoty, gotówka
Zobacz więcej

Euro, banknoty, gotówka Bloomberg

Rada dyrektorów EBC ma omówić możliwe korzyści i wyzwania związane z takim projektem w nadchodzących tygodniach, po zakończeniu ich analizy przez panel ekspertów. 

Prezes EBC Christine Lagarde podkreśliła z kolei, że nowa technologia mogłaby zwiększyć efektywność transakcji finansowych, jednak wiąże się z nią pewne ryzyko. 

„Mamy obowiązek zapewnić naszym obywatelom wybór i nie można ich wykluczyć z ekosystemu płatności z powodu jednostronnych działań innych” - powiedziała.

Prezes Bundesbanku Jens Weidmann, przemawiając w piątek podczas tego samego wydarzenia, podkreślił, że rozważania na temat waluty cyfrowej nie oznaczają, że banki centralne planują zniesienie gotówki. 

„Wiele osób bardzo wysoko ceni pieniądze i to z uzasadnionych powodów. Zapewnia prywatność, a jej wykorzystanie niekoniecznie zależy od infrastruktury technicznej” – stwierdził. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ARŻ, Bloomberg

Polecane