Strefa z Wałbrzycha czeka na wielki projekt

opublikowano: 21-10-2018, 22:00

Spółka dostanie z ministerstwa przedsiębiorczości 78,5 mln zł na zakup i przygotowanie 130 ha w Jaworze naprzeciwko fabryki Daimlera

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT) zwykle wspiera inwestorów. Tym razem wsparło Wałbrzyską Specjalną Strefę Ekonomiczną Invest-Park. W ubiegłym tygodniu uruchomiło drugą transzę wysokości 28,5 mln zł. Łącznie przekaże spółce 78,5 mln zł.

Zarząd wałbrzyskiej strefy, w tym wiceprezes Michał Szukała,
może się pochwalić nie tylko dobrym refleksem. Ma też najwyższe wśród SSE
zarobki. Gwarantuje je specjalna uchwała ministerstwa, uzasadniona dużą liczbą
zezwoleń wydanych w 2016 r. oraz faktem, że zarząd nadzoruje projekt
Wrzesińskiej Strefy Aktywności Gospodarczej, w której inwestuje VW.
Zobacz więcej

W CZEPKU URODZONY:

Zarząd wałbrzyskiej strefy, w tym wiceprezes Michał Szukała, może się pochwalić nie tylko dobrym refleksem. Ma też najwyższe wśród SSE zarobki. Gwarantuje je specjalna uchwała ministerstwa, uzasadniona dużą liczbą zezwoleń wydanych w 2016 r. oraz faktem, że zarząd nadzoruje projekt Wrzesińskiej Strefy Aktywności Gospodarczej, w której inwestuje VW. Fot. Krzysztof Cwik

— Otrzymaliśmy wsparcie w związku z zakupem i uzbrajaniem terenów położonych przy odcinku S3 w okolicach Jawora. Kupiliśmy za 42 mln zł 133 ha od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, już zaczęliśmy uzbrajanie tego terenu — mówi Michał Szukała, wiceprezes WSSE.

Uważa, że w Polsce brakuje dużych terenów inwestycyjnych.

— Dzięki uzbrojeniu działki w Jaworze będziemy mogli od razu przyjąć inwestora zamiast dopiero zaczynać półtoraroczny proces przygotowania terenu. Celujemy w duży projekt np. z branży automotive. Gdy inwestor przyjedzie i zobaczy przygotowanądziałkę, podejmie jedyną słuszną decyzję i wybierze wałbrzyską strefę — mówi Michał Szukała.

Eksperci sądzą, że wiceprezes wie więcej, niż ujawnia.

— Przedstawiciele stref ekonomicznych mają kontakt z inwestorami i sądzę, że tego typu działania są ukierunkowane na ich potrzeby. Prawdopodobnie jakieś firmy rozważają tę lokalizację. Jest dziś duże zainteresowanie elektromobilnością, wizytę w Polsce złożył ostatnio niemiecki minister gospodarki — mówi Paweł Tynel, partner w EY.

Po drugiej stronie uzbrajanej przez strefę działki znajduje się — również nadzorowane przez WSSE — 50 ha należące do Daimlera. Powstaje tam fabryka silników Mercedes-Benz, która ma kosztować 500 mln EUR. Negocjacje z Daimlerem prowadziła Legnicka SSE. W czerwcu 2016 r. rząd zdecydował się przekazać projekt wałbrzyskiej. Wiceprezes WSSE zapowiada kolejne inwestycje w przygotowanie dużych działek, m.in. w gminie Wądroże czy Dobromierz.

— W jednym z tych miejsc będzie 80 ha. Szukamy jeszcze większego terenu, nawet 200 ha — zapowiada wiceprezes WSSE.

Inwestycje w zakup i uzbrajanie terenów zapowiedział też niedawno Dariusz Śliwowski, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu, która zarządza strefami mielecką i tarnobrzeską. Przedstawiciele niektórych stref z przekąsem mówią, że też chętnie inwestowaliby w infrastrukturę, ale nie mają takich funduszy. Tymczasem wałbrzyska strefa zarobiła w ubiegłym roku 11,9 mln zł, co było czwartym wynikiem spośród 14 SSE.

— Środki finansowe pochodzą ze zlikwidowanego 1 stycznia 2017 r. Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców. Oprócz WSSE beneficjentem wsparcia z FRP jest również Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczne — informuje biuro prasowe MPiT.

Pomorska strefa dostała w 2012 r. 50 mln zł na modernizację budynku w porcie w Gdyni, a w 2015 r. taką samą transzę na inwestycje na Wyspie Ostrów w Gdańsku. W przyszłym roku ma szansę otrzymać jeszcze 4 mln zł na dokończenie części tej inwestycji. Niestety więcej stref nie skorzysta z pieniędzy.

— W związku z likwidacją FRP nie ma możliwości dalszego udzielania wsparcia dla przedsiębiorców z tego tytułu. Realizowane są jedynie umowy już zawarte — informuje biuro prasowe MPiT. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu