Strefy na chwilę zmieniły szefa

opublikowano: 22-04-2019, 22:00

Departament rozwoju inwestycji trafił pod nadzór minister przedsiębiorczości. Wkrótce jednak wróci do jej zastępcy.

— Już nie nadzoruję specjalnych stref ekonomicznych — poinformował „PB” 9 kwietnia Tadeusz Kościński, wiceminister przedsiębiorczości i technologii. Strefy podlegają pod Departament Rozwoju Inwestycji (DRI), który odpowiada także m.in. za Polską Agencję Inwestycji i Handlu, współpracę z Polskim Funduszem Rozwoju, program wspierania inwestycji czy niektóre unijne programy.

Jadwiga Emilewicz
fot. Marek Wiśniewski

— Departament przeszedł pod bezpośredni nadzór minister Jadwigi Emilewicz. Zmiana ta jest normalnym elementem reorganizacji struktury wewnętrznej ministerstwa, co dzieje się cyklicznie, wraz z przeglądem bieżących zadań i priorytetów — informuje biuro prasowe Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT).

To kolejna w ostatnim czasie zmiana w DRI, z którego odeszła Grażyna Ciurzyńska pełniąca funkcję dyrektora od marca 2016 r. W lutym wygrała konkurs na członka zarządu PAIH i objęła stanowisko w marcu. Po jej odejściu z departamentu zniknęły jej dwie zastępczynie. Z informacji „PB” wynika jednak, że za chwilę DRI czekają kolejne zmiany.

— Departament wróci do wiceministra Kościńskiego i będzie nim kierować ktoś inny niż obecnie. Ponieważ wiceminister przebywał przed świętami za granicą, a po świętach również wyjeżdża, obejmie nadzór prawdopodobniew drugim tygodniu maja — twierdzi źródło „PB”.

Biuro prasowe MPiT nie komentuje tych informacji. Wprowadzone zmiany tłumaczy dużą wagą, jaką resort przykłada do DRI.

— Bieżąca ewaluacja działań całego departamentu, a nie tylko stref, bo nie dokonano zmiany tylko w nadzorze stref, ale także w szeregu innych zadań realizowanych przez DRI, spowodowała, że w ocenie kierownictwa nadano wyższy niż dotychczas priorytet działaniom DRI, a tym samym dokonano przesunięć w strukturze. Takie działanie ma uzasadnienie w potrzebie wsparcia DRI w procesie przygotowań do kolejnego kamienia milowego, jakim jest 15 czerwca i zakończenie vacatio legis dla kolejnej części zapisów ustawy o wspieraniu nowych inwestycji — informuje biuro prasowe MPiT.

Zmiany nie będą wstrząsem dla funkcjonowania stref. Zniknie obowiązek ogłaszania przetargów i możliwość udzielania zezwoleń — czyli metoda wchodzenia do strefy zgodnie z dawnymi zasadami. Pozostaną tylko decyzje o wsparciu wydawane w ramach ustawy, która weszła w życie na początku lipca ubiegłego roku, a rozporządzenia do niej — we wrześniu. O niewielkiej wadze zmian najlepiej świadczy fakt, że członkowie zarządów pytani o nadchodzące zakończenie vacatio legis nie wiedzieli, co się z nim wiąże. O tym, że strefy są bliskie sercu szefowej MPiT, świadczy też fakt, że od pewnego czasu ma doradcę, którego kluczowym zadaniem jest ewaluacja i propozycje zmian w polityce strefowej. To Krzysztof Drynda, wiceprezes Wałbrzyskiej SSE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane