Stres w pracy sprzyja cukrzycy

opublikowano: 14-11-2014, 00:00

Wysokie tempo pracy, rosnąca liczba obowiązków oraz nieuregulowany tryb życia mogą negatywnie odbijać się na zdrowiu pracowników

Wyniki najnowszych badań naukowych dowodzą, że stres związany z obowiązkami zawodowymi wpływa na rozwój cukrzycy typu 2. Naukowcy z Instytutu Epidemiologii II (EPI II) działającego w ramach Helmholtz Zentrum München (HMGU) dowodzą, że korporacyjny wyścig szczurów może znacząco obciążać organizmy pracowników — nie tylko ich serca, ale także metabolizm. Okazuje się bowiem, że stresująca praca aż o 45 proc. podnosi ryzyko rozwinięcia się cukrzycy typu 2.

iStock

Nie tylko wysokie ciśnienie

Niemieccy badacze — lekarz Cornelia Huth i profesor Karl-Heinz Ladwig — szukając zależności między stresem odczuwanym w pracy a ryzykiem chorób cywilizacyjnych, poddali analizom dane prawie 5,3 tys. pracowników, którzy uczestniczyli w dużym populacyjnym badaniu MONICA/ KORA. U żadnego z badanych w momencie rozpoczęcia obserwacji nie zdiagnozowano cukrzycy. Przez 13 lat monitorowano nie tylko stan zdrowia, ale również poziom stresu, na jaki byli narażeni pracownicy firm. Ten ostatni oceniono jako wysoki aż u co piątej badanej osoby.

Interpretując wyniki swoich analiz, naukowcy zauważyli, że najgorzej na stres reagowali pracownicy, którzy byli poddawani zdecydowanie bardziej wyśrubowanym wymaganiom, a mieli ograniczoną możliwość samodzielnego podejmowania decyzji. W trakcie obserwacji aż u 300 pacjentów poddawanych najsilniejszej presji w środowisku pracy rozwinęła się cukrzyca typu 2 niezależna od powszechnie znanych czynników epidemiologicznych.

Profesor Karl-Heinz Ladwig podkreślił, że uzyskane wyniki powinny skłonić pracodawców do zwrócenia uwagi na całościowe podejście do pracowników i wdrażanie działań mających na celu zapobieganie w miejscu pracy chorobom populacyjnym, a do takich jest zaliczana cukrzyca typu 2. Na ograniczanie stresu uwagę zwracać powinni także pracodawcy zatrudniający osoby już zmagające się z cukrzycą.

Według doniesień grupy brytyjskich i szwajcarskich naukowców na łamach najnowszego wydania prestiżowego czasopisma „Proceedings of the National Academy of Sciences” osoby chore na cukrzycę typu 2 w sposób zupełnie odmienny reagują na czynniki stresowe niż pracownicy zdrowi. W badaniu przeprowadzonym na grupie 420 chorych na cukrzycę wykazano, że ich organizmy poddane czynnikom stresowym zdecydowanie trudniej powracały do normalnego poziomu ciśnienia krwi, rytmu serca czy poziomu cholesterolu niż organizmy narażonych na podobny stres osób zdrowych.

Co więcej, u diabetyków odnotowano także zdecydowanie wyższy poziom kortyzolu, zwanego też hormonem stresu, oraz interleukiny-6 — związku pobudzającego powstawanie stanów zapalnych w organizmie ludzkim. W ocenie naukowców taka kumulacja czynników jest istotnym obciążeniem dla każdego organizmu, którego nadrzędnym celem jest utrzymanie stanu równowagi w ich środowisku wewnętrznym.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Lekarze od lat zdecydowanie wskazują na konieczność prewencji chorób także w miejscach pracy. Z okazji obchodzonego dziś Światowego Dnia Walki z Cukrzycą w sposób szczególny apelują o prewencję — szczególnie, że według danych epidemiologicznych w Polsce aż 3 mln osób choruje na cukrzycę, z czego aż co trzecia nie wie o tym. Prof. Leszek Czupryniak, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, podkreśla, że najlepszym sposobem ograniczenia ryzyka rozwoju tej choroby jest zbilansowana dieta oraz aktywność fizyczna.

— Powinniśmy szeroko i głośno mówić o elementach społecznych tej choroby oraz sposobach prewencji. Jednym z nich może być codzienny szybki spacer — tego typu aktywność może nawet o 80 proc. zredukować ryzyko zachorowania na cukrzycę — podkreśla prof. Leszek Czupryniak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Markiewicz

Polecane