„Strzeżcie się spółek zależnych od peryferii”

Marek DruśMarek Druś
opublikowano: 2012-11-12 10:01

Akcje spółek, które generują znaczną część przychodów w Portugalii, Włoszech, Grecji i Hiszpanii (PIGS), drożeją najszybciej od pięciu lat, co zwiększa pokusę krótkiej sprzedaży, ostrzega Goldman Sachs.

Spółki, które znaczną cześć przychodów osiągają na rynkach czterech wspomnianych państw zdrożały o 21 proc. przez ostatnie 15 tygodni. Eksporterzy do USA, Chin i największych europejskich gospodarek zdrożeli w tym samym czasie o średnio 5,3 proc., wskazują indeksy Goldman Sachs. Z danych zebranych i przeanalizowanych przez Bloomberga wynika, że podobny rajd kursów spółek robiących duże interesy w PIGS, notowany od listopada 2010 roku do lipca 2012 roku, przyniósł nawet 44 proc. straty.

„Byki” przekonują, że wyceny poniżej historycznych średnich podnoszą atrakcyjność akcji spółek uzależnionych od rynków PIGS, zwłaszcza, że stanowisko Europejskiego Banku Centralnego zmniejsza ryzyko rozpadu eurolandu.

- Nie ma realnego dowodu, że sytuacja się poprawiła – twierdzi tymczasem Sharon Bell, strateg rynku akcji w Goldman Sachs w Londynie.