Studenci rwą się do biznesu

opublikowano: 12-02-2015, 00:00

W Polsce panują dobre warunki do założenia biznesu — uważają studenci Akademii Finansów i Biznesu Vistula.

Margarita Zvonova, studentka Akademii Finansów i Biznesu Vistula z Estonii, przeprowadziła ankietę wśród 172 studentów tej uczelni na temat przedsiębiorczości w Polsce. 98 badanych to Polacy, a 74 respondentów pochodzi z innych krajów. Badani byli studenci ekonomii, finansów, zarządzania oraz stosunków międzynarodowych. Reprezentowali studia I i II stopnia oraz seminaria doktoranckie.

Wnioski? Aż 80 proc. młodych ludzi rozważa założenie własnej firmy w ciągu dwóch lat od momentu ukończenia studiów. Taki zamiar zadeklarowało 77 proc. Polaków i 73 proc. obcokrajowców. Pozostali też myślą o życiu na swoim, ale w pierwszej kolejności planują zdobycie doświadczenia w korporacji. Ponadto, aż 96 proc. Polaków i 73 proc. obcokrajowcówzamierza pracować w Polsce. Większość studentów wierzy też, że w naszym kraju panują dobre warunki do założenia firmy (56 proc. polskich studentów i 69 proc. zagranicznych).

W przypadku kobiet, niezależnie od kraju ich pochodzenia,największym motywatorem do założenia własnej firmy jest dążenie do niezależności, a potem sukces finansowy. Dla mężczyzn z Polski najważniejszy jest sukces finansowy, a potem niezależność. Natomiast mężczyźni z zagranicy na pierwszym miejscu stawiają niezależność, na drugim uznanie, a na trzecim dopiero sukces finansowy.

Największą przeszkodą przy założeniu własnej firmy jest brak kapitału. — Warto zwrócić uwagę, że respondenci nie wskazali takich czynników jak lęk przed niepowodzeniem czy ryzykiem związanym z prowadzeniem własnego biznesu, choć te wskaźniki wydawały się oczywiste — podkreśla autorka badania. © Ⓟ

80 proc. Tylu studentów Akademii Finansów i Biznesu Vistula planuje założyć własną firmę w ciągu dwóch lat od momentu ukończenia studiów. Największą przeszkodą jest brak kapitału.

56 proc. A tylu polskich studentów uważa, że warunki do prowadzenia własnej firmy w Polsce są dobre. Taką opinię podzieliło znacznie więcej studentów z zagranicy — 69 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu