STX mocno kręci nosem

AJ
09-06-2010, 09:40

Południowokoreański gigant chce budować u nas elektrownie wiatrowe, ale dobrego partnera znaleźć nie może.

Kilka miesięcy temu koreański koncern stoczniowy STX zadeklarował, że chce zostać europejskim liderem w produkcji energii wiatrowej, a jego bazą będzie Polska. Ambitny plan, który przewidywał budowę w ciągu trzech lat elektrowni o mocy 220 MW, może jednak spalić na panewce. Wszystko przez to, że gotowe projekty wiatrowe, na których kupno gigant chciał wydać 300 mln zł, nie spełniają jego oczekiwań.

Pierwsza elektrownia o mocy 48 MW, na którą koncern chciał wydać 60 mln EUR, miała ruszyć w ciągu roku. Jednak STX Windpower, spółka córka odpowiedzialna za inwestycję, nie może znaleźć polskiego partnera.

— Plany STX w Polsce nie zmieniły się, ale do tej pory nie znalazł projektu, który byłby wart żądanej ceny i spełniał wymagania, m.in. wniesienia wkładu 10-30 proc. wartości inwestycji — twierdzi Byung-Chul Won, dyrektor polskiego biura przedstawicielskiego koreańskiego Eximbanku, który ma finansowy udział w projekcie.

Być może STX będzie musiał poczekać jeszcze kilka lat, nim nasz rynek energii wiatrowej dojrzeje i będzie w czym wybierać. Choć warunki przyłączenia uzyskały już projekty o łącznej mocy 15 tys. MW, a kolejne na 32 tys. MW są o krok od ich otrzymania, ich jakość bywa różna, a konkurencja jest duża.

— Jeśli ktoś chce zainwestować w ten sektor w Polsce więcej niż 100 mln EUR, może mieć z tym problem. Choć projektów jest teoretycznie wiele, ich stan techniczny bywa inny niż deklarują deweloperzy. Problemem jest też brak aktualnych badań wiatrowych, który utrudnia oszacowanie potencjału terenu i finansowanie — ocenia Witold Hruziewicz, partner w firmie doradczej Azimutus.

Nie do spełnienia wydaje się również warunek koncernu dotyczący finansowego wkładu dewelopera.

— Nie spotkałem dewelopera gotowego do finansowego udziału w budowie farmy. Po prostu ich na to nie stać —mówi Witold Hruziewicz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AJ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / STX mocno kręci nosem