Styl rządzenia pań i panów

opublikowano: 26-07-2018, 22:00

Kobieta i mężczyzna będący menedżerami mają podobne zawodowe zdolności umysłowe i emocjonalne — wynika z ankiety Assessment Systems Polska.

Po pięciu latach badań, którym poddano ponad 3,5 tys. osób, pada jednoznaczny wniosek: płeć nie ma wpływu na sposób zarządzania firmą. Taką konkluzję przyniosła ankieta przeprowadzona przez Assessment Systems Polska wśród menedżerów ze średnich i dużych przedsiębiorstw o polskim i międzynarodowym kapitale. Są wykształceni, mają wysokie kwalifikacje, podobne kompetencje, są skupienina karierze zawodowej i obracają się w podobnych kręgach. W ankiecie zmierzono skalę stabilności, ambicji, towarzyskości, wrażliwości interpersonalnej, systematyczności, dociekliwości i otwartości na wiedzę. Mediana wyników pokazuje, że nieznaczne różnice występują we wskaźnikach dociekliwości — czyli wyobraźni, ciekawości i potencjału twórczego — oraz ambicji, tj. inicjatywy, współzawodnictwa i ponownie potencjału twórczego. Kobiety okazują się być bardziej niż mężczyźni otwarte na wiedzę (osiągnięcia i bieżące śledzenie zmian w nauce i biznesie) niż mężczyźni.

— Badania nie wykazały istotnych różnic w osobowości i stylu zarządzania menedżera kobiety i menedżera mężczyzny. Niezależnie od płci, polska kadra zarządzająca jest bardzo dobrze wykształcona, ma wysokie kompetencje. Ludzie ci mają podobne ambicje i świadomie budują swoją karierę, a panie i panowie cechują się zbliżonymi zawodowymi zdolnościami umysłowymi i emocjonalnymi — mówi Magdalena Giryn, dyrektor zarządzający w Assessment Systems Polska.

W raporcie z badania — „Obraz polskiego menedżera” — czytamy, że mężczyźni nieco większą wagę przywiązują do finansów, statusu, osiągnięć i posiadania wpływu w otoczeniu zawodowym. Kobiety nieznacznie bardziej stawiają na działania zgodne z zasadami, regulaminami i ważne są dla nich osobiste przekonania oraz poczucie obowiązku. Poza tym mają nieco bardziej intuicyjny niż panowie styl podejmowania decyzji. Ponadto, według zbadanej skali arogancji, odpowiadającej za pewność siebie, wyniosłość i zawyżone poczucie własnej wartości, mężczyźni mają znacznie wyższe wskaźniki od kobiet, które okazują się być zdecydowanie bardziej zachowawcze. To oznacza, że w sytuacjach stresowych częściej starają się unikać ryzyka, wolniej podejmują decyzję i mogą być nieasertywne. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu