Sukcesem trzeba się dzielić

Zielone technologie, opieka nad dziećmi w krajach rozwijających się, honorowe krwiodawstwo… Pomysłowość firm w zakresie społecznej odpowiedzialności nie zna granic.

SONDA

Najważniejsza jest przyszłość dzieci

PAWEŁ RECZYŃSKI

prezes Sixt rent a car Polska

Jako jedna z największych na świecie firm specjalizujących się w wynajmie samochodów od lat angażujemy się w działania mieszczące się w pojęciu społecznej odpowiedzialności biznesu. Uważamy, że sukcesem trzeba się dzielić. Głównym naszym działaniem w dziedzinie CSR jest prowadzenie fundacji Drying Little Tears (DLT), która zabiega o poprawę warunków życia dzieci z krajów rozwijających się, m.in. poprzez programy zdrowotne i edukacyjne, a także zapewnianie najmłodszym opieki i pomocy w nagłych wypadkach. Zależy nam na tym, by podopieczni fundacji mogli się odpowiednio rozwijać, zdobyć zawód, wykształcenie, a przez to mieć lepszy start w dorosłość. W Polsce, wzorem innych krajów, oddajemy z każdego wynajmu symboliczne euro na rzecz fundacji. By ją wspomóc, organizujemy też różne licytacje. Tradycją stało się już, że uczestnicy imprez organizowanych przez polski oddział Sixt i naszych partnerów mogą wylicytować luksusowy samochód wraz z kierowcą na weekend. Pieniądze z takich aukcji przeznaczamy, oczywiście, na DLT.

Troska o pracowników

IWONA DZIEDZIC-GAWRYŚ

specjalista ds. public relations w Eniro Polska

Z wielu badań wynika, że zatrudnieni chcą, aby do społecznej odpowiedzialności biznesu zaliczała się także troska firmy o zatrudnionych. I słusznie. Przecież niewiarygodne jest przedsiębiorstwo, które nagłaśnia swoje działania charytatywne, ekologiczne, edukacyjne, a zapomina o ludziach, którzy tworzą jego majątek. W Eniro Polska wierzymy, że to pracownicy są podstawą naszego sukcesu. Dlatego inwestujemy w ich rozwój i staramy się stworzyć atmosferę, w której mogą czuć się szanowani i docenieni. Jesteśmy stabilnym pracodawcą, który jako jedyną formę zatrudnienia stosuje umowę o pracę. Każda osoba z co najmniej sześciomiesięcznym stażem może korzystać z opieki zdrowotnej w jednej z renomowanych sieci prywatnych placówek medycznych. Zapewniamy zatrudnionym dostęp do wielu programów motywacyjnych, np. w ramach promowania aktywności fizycznej mają karnety sportowo-rekreacyjne. Każdy jest oceniany, promowany i nagradzany w oparciu o realizację indywidualnych celów. Nasi pracownicy mogą współpracować i wymieniać się doświadczeniami z kolegami z całej Skandynawii oraz liczyć na wsparcie centrali Eniro. Niektórzy realizują zadania na rzecz całej Grupy Eniro, np. programiści tworzą rozwiązania dla wszystkich jej oddziałów. Inni obsługują z Polski szwedzkich klientów koncernu. To bez wątpienia przekłada się na rozwój zawodowy naszych specjalistów.

Dla młodych i przedsiębiorczych

DOMINIKA KRZYŻANOWSKA- -KIDAŁA

odpowiedzialna za komunikację spółki SAP w Europie Środkowej

Stawiamy na zrównoważony rozwój i realizujemy politykę CSR w trzech głównych dziedzinach: wspierania przedsiębiorczości społecznej, edukacji ekonomicznej oraz edukacji za zakresu przedmiotów ścisłych i przyrodniczych. Naszymi działaniami chcemy przede wszystkim obejmować młodzież, której grozi wykluczenie społeczne i ekonomiczne. Współpracujemy z wyspecjalizowanymi organizacjami pozarządowymi (np. Centrum Edukacji Obywatelskiej, Fundacja Robinson Crusoe czy Szkoła Liderów). Staramy się wraz z nimi tworzyć programy, które wywierają trwały wpływ na społeczności lokalne. Jednym z przedsięwzięć wspieranych przez SAP jest program „Młodzi przedsiębiorczy” fundacji CEO i Narodowego Banku Polskiego. Podczas jego ostatniej edycji około 1,5 tys. uczniów z ponad 100 szkół z różnych zakątków Polski miało szansę sprawdzić się w roli przedsiębiorców. Zadaniem było zbudowanie i rozwinięcie wprawdzie tylko wirtualnej firmy, ale prosperującej w realnym otoczeniu. Wsparciem dla zespołów młodych adeptów biznesu byli m.in. nasi pracownicy, którzy w ramach wolontariatu pełnili funkcję społecznych mentorów. Dzielili się swoją wiedzą, doradzając i wskazując szanse i zagrożenia dla uczniowskich przedsięwzięć. Współpracujemy też z organizacją TechSoup, której celem jest przybliżanie i udostępnianie organizacjom pozarządowym technologii informatycznych. Poprzez stronę www.technologie. org.pl mają one dostęp do wybranychrozwiązań biznesowych SAP i wielu innych zaawansowanych technologii.

Honorowi dawcy są wśród nas

ANNA JAWOR

IBM Polska

To oczywiste, że gdy mowa o społecznym zaangażowaniu, spółki technologiczne wskazuje swoje ekologiczne rozwiązania z dziedziny IT. Albo opowiadają, że przekazują sprzęt komputerowy różnym placówkom i organizacjom. Informują też o start-upach, które zaprosiły do współpracy. My także stawiamy na zaawansowane, „zielone” systemy, które pozwalają na mniejsze zużycie energii elektrycznej i redukują emisję dwutlenku węgla. A co do komputerów, laptopów, dostarczamy je do przedszkoli w ramach programu „KidSmart”, aby wspierać edukację cyfrową od najmłodszych lat. Natomiast przykładem zaangażowania na rzecz rozwoju innowacyjności dopiero co założonych firm jest pierwsza polska edycja międzynarodowego programu IBM SmartCamp, w ramach którego młodzi przedsiębiorcy uzyskują wsparcie mentoringowe i promocyjne od IBM. Te wszystkie formy zaangażowania bliskie są profilowi naszej działalności i nikogo nie dziwią. Tym chętniej pokazujemy i stawiamy za wzór tych pracowników IBM, którzy uczestniczą w akcjach oddawania krwi czy zarejestrowani są jako dawcy szpiku kostnego. Jesteśmy przekonani, że tak samo jak nigdy nie wyschnie źródło naszej innowacyjności technologicznej, tak nie wyczerpią się zapasy altruizmu i ofiarności u naszych pracowników. [MK]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Firmy / Sukcesem trzeba się dzielić