Sukcesja będzie łatwiejsza

opublikowano: 29-07-2018, 22:00

Podpisana przez prezydenta ustawa da następcom prawnym firmy w spadku czas na spokojną decyzję co do jej dalszych losów.

Już w tym roku spółki rodzinne będą mogły zacząć korzystać z rozwiązań, które pozwolą zachować im ciągłość działania po śmierci właściciela. Prezydent podpisał uchwaloną na początku lipca ustawę o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej, która z wyjątkami wejdzie w życie po trzech miesiącach od ogłoszenia. Ustawa określa zasady tymczasowego kierowania przedsiębiorstwem w spadku, dając czas następcom prawnym właściciela na podjęcie odpowiedzialnej decyzji co do dalszych losów biznesu.

Dzięki zarządowi sukcesyjnemu nie dojdzie do gwałtownego zerwania umów nieżyjącego przedsiębiorcy, co ma znaczenie dla jego kontrahentów, kooperantów, konsumentów i pracowników. Zostaną zachowane miejsca pracy, nabyte uprawnienia (w tym podatkowe i licencyjne), będą regulowane zobowiązania. Zarządca sukcesyjny — powołany za życia przedsiębiorcy lub po jego śmierci przez spadkobierców — będzie prowadził przedsiębiorstwo w spadku z prawem do wykonywania czynności sądowych i pozasądowych związanych z biznesem. Działania przekraczające zakres zwykłego zarządu będą wymagały zgody albo zezwolenia sądu. W tym okresie firma będzie mogła posługiwać się NIP-em zmarłego przedsiębiorcy i korzystać z wydanych mu interpretacji podatkowych. Zarząd taki wygaśnie z upływem dwóch lat od śmierci przedsiębiorcy, aczkolwiek sąd może w pewnych sytuacjach ten okres wydłużyć do pięciu lat.

W przepisach przejściowych przewidziano, że nowe regulacje będą stosowane w przypadku, gdy śmierć przedsiębiorcy nastąpi po dniu poprzedzającym datę wejścia w życie ustawy. Ponadto rozwiązania pozwalające na kontynuację umów przez niego zawartych będą odnosiły się do tych, które podpisał przed dniem obowiązywania tego aktu. Podobne zasady przyjęto dla stosunków pracy trwających w chwili wejścia w życie ustawy, jak i postępowań administracyjnych wszczętych i nie zakończonych. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu