"Supercykl potrwa jeszcze 15-20 lat"

Supercykl na rynku surowcowo-towarowym może trwać jeszcze kolejne dwie dekady, ale złoto stanieje w krótkiej perspektywie, twierdzi Michael Haigh z Societe Generale.

Haigh, który trafnie przewidział w kwietniu nadejście korekty na rynku złota uważa, że jego cena nadal będzie spadać i w 2014 roku będzie wynosić średnio 1150 USD za uncję. To najniższy średni kurs kruszcu od 2009 roku.

Indeks Standard & Poor’s GSCI Spot pokazujący zmiany cen surowców od 2000 roku.
Zobacz więcej

Indeks Standard & Poor’s GSCI Spot pokazujący zmiany cen surowców od 2000 roku.

Haigh, szef działu analizy rynku surowcowo-towarowego w Societe Generale ocenia jednak, że trwający od dekady rynek byka potrwa jeszcze kolejne 15-20 lat. Uzasadnia to gwałtowną urbanizacją i rosnącą populacją w krajach jak Chiny czy Indie.

- Musiałoby się stać coś strasznego aby supercykl nagle się zakończył – powiedział.  - Jeśli wierzycie, że trzeci supercykl będzie funkcją populacji i urbanizacji, oczekujcie kolejnych 15-20 lat. Ale nie będą rosły ceny wszystkiego – dodał.

Poprzednie dwa cykle, które wspomniał Haigh, miały miejsce w latach 1870-1913 i od końca II Wojny Światowej do początku lat 70. ubiegłego wieku. Trzeci supercykl miał rozpocząć się ok. 2000 roku.

Goldman Sachs i Citigroup prognozowały koniec ostatniego cyklu po tym, jak ceny wzrosły ponad dwukrotnie przez 10 lat. Goldman Sachs prognozuje 1050 USD za uncję złota na koniec 2014 roku. Credit Suisse oczekuje, że wyniesie ona 1150 USD za ok. 12 miesięcy. Najtrafniej przewidujący kurs kruszcu przez ostatnie dwa lata Danske Bank przewiduje, że za trzy miesiące wyniesie ona 1000 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / "Supercykl potrwa jeszcze 15-20 lat"