Superfund TFI: gwałtowna przecena zbóż w USA

Paweł Grubiak, Członek Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI
28-07-2015, 11:00

Bieżący tydzień na rynkach towarowych rozpoczął się od wyraźnych przecen.

Taniały zarówno surowce energetyczne, jak i metale oraz towary rolne. Najbardziej gwałtowne były jednak przeceny na amerykańskich rynkach zbóż – cena kukurydzy w USA spadła wczoraj o 4,9%, a notowania soi zniżkowały o ponad 5,3%. Na tym tle, wczorajsza 2-procentowa przecena amerykańskiej pszenicy wydaje się niewielka.

Główną przyczyną tak dynamicznego spadku cen zbóż w Stanach Zjednoczonych jest idealna pogoda do ich uprawy w tym kraju. Świetne warunki do wzrostu kukurydzy oraz soi pojawiły się jednak dopiero stosunkowo niedawno, bo w okolicach połowy lipca. Wcześniej na wielu terenach uprawy zbóż w USA pogoda nie sprzyjała farmerom – przedłużające się ulewy powodowały lokalne podtopienia i wzbudzały uzasadnione obawy o jakość wyprodukowanego w USA zboża. Obfite deszcze wpłynęły zresztą na jakość zbóż, prezentowaną w raportach Departamentu Rolnictwa.

Pogoda się jednak polepszyła i przez ostatnie dwa tygodnie ceny zbóż w USA spadały. Wczoraj dodatkowo delikatną poprawę sytuacji zasygnalizował właśnie Departament Rolnictwa, który w swoim cotygodniowym raporcie dotyczącym jakości zbóż w USA podał, że w minionym tygodniu 70% uprawianej w tym kraju kukurydzy jest dobrej lub bardzo dobrej jakości. To więcej niż tydzień wcześniej (69%), ale warto też zaznaczyć, że wciąż jest to mniej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego (75%). W przypadku soi dane już nie były tak dobre – departament podał, że 62% uprawianego zboża w USA jest dobrej lub bardzo dobrej jakości, co było niezmiennym wynikiem w porównaniu z wcześniejszym tygodniem, ale gorszym wynikiem niż 71% z poprzedniego roku.

Tak czy inaczej, notowania zarówno amerykańskiej kukurydzy, jak i soi, zanotowały ostatnio gwałtowny zjazd w dół także z innej przyczyny. W ostatnim czasie liczba otwartych długich pozycji na rynkach zbóż była spora, co zwiększyło dynamikę spadków i co oznacza duże prawdopodobieństwo dalszego osuwania się ich notowań na południe.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Grubiak, Członek Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Rolnictwo / Superfund TFI: gwałtowna przecena zbóż w USA