SUPERSAM, czyli sklep wzorowy (GALERIA)

opublikowano: 06-06-2016, 12:28

Warszawski SUPERSAM istniał dokładnie 44 lata. Otwarty 6 czerwca 1962 r. budynek okrzyknięty ikoną modernizmu zamknął swoje podwoje w 2006 r. I choć sugerowano jego odtworzenie w innym miejscu, to plotki te okazały się mocno przesadzone.

Budowa Supersamu miała być elementem rozwiązania problemu zaopatrzenia - dotykającego społeczeństwo od samego początku uspołeczniania handlu i walki z prywatną inicjatywą. Rozpisany w 1959 r. konkurs architektoniczny wygrał zespół architektów: Jerzego Hryniewieckiego, Macieja Krasińskiego, Ewy Krasińskiej oraz trzech konstruktorów: Wacława Zalewskiego, Stanisława Kusia i Andrzeja Żórawskiego.

Miejsce placu Unii Lubelskiej, w których przewidziano postawienie gmachu, jeszcze 50 lat wcześniej stanowiło południowe rubieże miasta. Przed wojną planowano tu postawienie monumentalnych gmachów Polskiego Radia z dominantą w postaci wieży. Po 1945 r. rozbijał się tu sezonowy cyrk, a na przełomie lat 40. i 50. pracowano nad koncepcjami Placu Puławskiego z zabudową socrealistyczną. 

W tym miejscu pod koniec lat 50. wyznaczono działkę o wymiarach 85 na 45 metrów, na której miał stanąć pawilon handlowo-gastronomiczny. Architekci stanęli przed trudnym zadaniem, ale spisali się znakomicie tworząc obiekt, który trwale zapisał się w historii architektury. Jego charakterystycznym elementem był wiszący dach o wadze ponad stu ton, który utrzymywał się dzięki innowacyjnemu zastosowaniu kablobetonowych lin ściągających zakotwiczonych na dwóch skrajnych ścianach pawilonu. Nie było to jedyne nowatorskie rozwiązanie Supersamu. Okładzina dachu z desek sosnowych wymagała spełnienia wymogów przeciwpożarowych, dlatego w laboratoriach chemicznych opracowano pierwszy polski bezbarwny lakier ogniotrwały. O jego trwałości świadczyć może fakt, że nie wymagał odświeżenia przez cały okres istnienia obiektu. Wewnątrz budynku po raz pierwszy na tak szeroką skalę zastosowano aluminium w wykończeniu drzwi, ścian osłonowych czy wyposażenia. Światło dzienne docierało przez duże otwory ścienne, w których zamontowano największe lustrzane szyby w Polsce - o powierzchni 8 m kwadratowych i wadze 400 kg każda.

Otwarty 6 czerwca 1962 r. Supersam był największym sklepem spożywczym w kraju. Posiadał własną piekarnię, wytwórnię garmażeryjną, zakład rozbioru mięsa, palarnię kawy oraz paczkarnię. Mieścił się ty także bar kawowy oraz bar samoobsługowy Frykas. 

Budynek Supersamu uznawany był na świecie za cenny przykład architektury modernistycznej, a przez niektórych krytyków wręcz za jej ikonę. Głosy te nie uratowały jednak obiektu. W roku 2006 został on rozebrany (przy mglistych zapowiedziach odbudowy w innym miejscu). W latach 2010-2013 w jego miejscu powstał budynek Plac Unii, w którym otwarto sklep samoobsługowy nawiązujący do historycznego Supersamu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Dobrowolski

Polecane