Supertuba od środka

opublikowano: 19-08-2013, 00:00

Amerykański miliarder Elon Musk, współtwórca PayPala i elektrycznych samochodów Tesla, zaprezentował szczegóły projektu supertuby, która ma służyć do szybkiego przemieszczania się na duże odległości.

Hyperloop będzie działać na zasadzie vaccum lub starej poczty pneumatycznej — z tą różnicą, że zamiast listów i paczek będzie przewozić ludzi lub całe pojazdy. Pasażerowie będą siedzieć w kapsułach umieszczonych w niskociśnieniowej tubie, będącej podziemnym lub naziemnym korytarzem między punktami podróży. Kapsuła w tubie ma poruszać się z prędkością 1220 km/h, czyli o połowę szybciej niż Boeing 757. Podróż ze wschodniego na zachodnie wybrzeże USA, czyli z Nowego Jorku do Los Angeles (blisko 4 tys. km) zajęłaby niespełna 3,5 godz. Początkowo pomysłodawca miał nie mieszać się do realizacji projektu. Teraz jednak zadeklarował, że jeśli nikt inny nie weźmie tego na siebie, zbuduje pokazową tubę we własnym zakresie. Ma mu to zająć 3-4 lata.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu