Surowce nadal rządzą giełdowymi indeksami

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 27-03-2007, 00:00

W mieszanych nastrojach byli w poniedziałek inwestorzy na europejskich giełdach. To rezultat drożejących surowców. Z jednej strony, mogą one negatywnie wpływać na wyniki spółek uzależnionych od kosztów energii. Z drugiej, wspierają rezultaty koncernów wydobywczo-paliwowych. Za oceanem sesje także rozpoczęły się bez wyraźnego trendu.

Wzrost cen metali pchnął graczy w stronę spółek surowcowych. Dodatkowo wspierały ich doniesienia o złożeniu oferty przejęcia Lionore, kanadyjskiego producenta niklu, przez szwajcarski koncern Xstrata. Zaostrzenie sytuacji na linii Iran — reszta świata wzmocniło cenę ropy, a w konsekwencji wycenę spółek rafineryjnych, z BP i Totalem na czele. Traciły akcje Volkswagena. Największego producenta samochodów w Europie chce przejąć Porsche. Ta „przyjacielska” transakcja ma obronić VW przed wrogimi działaniami inwestorów spoza Niemiec. W Londynie pozbywano się papierów spółek energetycznych. Taniały British Energy, S&S Energy oraz Centrica, które rozmawiają o budowie elektrowni nuklearnych nowej generacji.

Tadeusz

Stasiuk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu