Czytasz dzięki

Surowsze prawo antylichwiarskie

opublikowano: 28-04-2020, 22:00

Rząd reguluje rynek pożyczek. Wykorzystał tarczę, by wprowadzić rozwiązania, których chciał już w zeszłym roku.

Legislatorzy kontynuują regulowanie branży pożyczkowej za pomocą tarczy antykryzysowej. W pierwszej ustawie ścięto limity kosztów pozaodsetkowych, jakie firmy pożyczkowe i banki mogą naliczać za udzielenie kredytu konsumenckiego. Zmianę uargumentowano potrzebą ochrony konsumentów przed wpadnięciem w spiralę zadłużenia. Nowe reguły obowiązują od początku kwietnia, a ich wprowadzeniu sprzeciwiała się branża pożyczkowa, która szacuje, że rynek pozabankowych pożyczek skurczy się z tego powodu aż o 80 proc. W tarczy antykryzysowej 3.0 pojawiły się kolejne propozycje. Rząd chce m.in. zakazu egzekucji nieruchomości przy długu mniejszym niż 5 proc. jej szacunkowej wartości.

W praktyce oznacza to, że jeśli zlicytowane miałoby zostać mieszkanie warte 400 tys. zł, właściciel lokalu musi być winien wierzycielowi (lub kilku wierzycielom) minimum 20 tys. zł. Projekt zmian przewiduje też karę więzienia od 3 miesięcy do 5 lat dla każdego, „kto w zamian za pożyczone osobie fizycznej świadczenie pieniężne żąda od niej zapłaty kosztów dodatkowych dwukrotnie wyższych niż maksymalne lub żąda zapłaty odsetek w stopie dwukrotnie wyższej niż maksymalna”.

Kolejna zmiana dotyczy unieważnienia umów zakładających przewłaszczenie na zabezpieczenie nieruchomości mieszkalnej (jest to forma zabezpieczenia wierzytelności polegająca na przeniesieniu przez dłużnika prawa własności swojej rzeczy na wierzyciela), gdy jej wartość rynkowa nie została wyceniona przez biegłego rzeczoznawcę lub gdy nie jest określona kwota roszczeń, które zabezpieczane są nieruchomością. Z tymi propozycjami wyszedł resort sprawiedliwości, który w zeszłym roku pilotował prace nad ustawą antylichwiarską. Ostatecznie nie udało się jej uchwalić, bo skończyła się kadencja Sejmu. Intencje resortu popiera branża pożyczkowa.

— Ogólny kierunek propozycji zgłoszonych przez resort sprawiedliwości do najnowszej wersji tarczy antykryzysowej jest w naszej ocenie słuszny i zgodny z postulatami, jakie branża pożyczkowa zgłaszała już wielokrotnie. Zwracaliśmy uwagę w szczególności na potrzebę uregulowania kwestii przewłaszczenia nieruchomości na zabezpieczenie i ustanowienia zakazu tzw. lichwy cywilnej, a argumenty te zyskują na aktualności w związku z pandemią — mówi Agnieszka Wachnicka, prezes Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego (FRRF).

Według Agnieszki Wachnickiej „bieżąca sytuacja stwarza ryzyko większej aktywności po stronie nieuczciwych podmiotów i osób prywatnych mogących chcieć wykorzystać trudną sytuację finansową wielu osób, pożyczając pieniądze pod zastaw nieruchomości lub na warunkach znacznie odbiegających od dopuszczalnych przez przepisy ustawowe”. Ekspertka dodaje, że w ostatnich tygodniach branża pożyczkowa obserwuje „intensyfikację tego rodzaju praktyk”, a dotychczasowe przepisy nie umożliwiały skutecznego przeciwdziałania im.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Polecane