Susza zagraża całej Portugalii i jej gospodarce

Polska Agencja Prasowa SA
20-07-2005, 16:15

Najgorsza od ponad pół wieku susza nękająca od października południe Portugalii rozszerzyła się w lipcu na cały kraj i objęła także górskie regiony na północy - podano w środę w Lizbonie. Susza zagraża rolnictwu i sprzyja pożarom, do gaszenia których w środę skierowano kilkuset strażaków.

Najgorsza od ponad pół wieku susza nękająca od października południe Portugalii rozszerzyła się w lipcu na cały kraj i objęła także górskie regiony na północy - podano w środę w Lizbonie. Susza zagraża rolnictwu i sprzyja pożarom, do gaszenia których w środę skierowano kilkuset strażaków.

    Minister ds. Środowiska Humberto Rosa powiedział że poważna i wyjątkowo dotkliwa susza objęła cały kraj, a spowodowane przez nią w rolnictwie straty ocenia się na blisko 1,5 procenta PKB.

    Krajowy Instytut Statystyczny przewiduje, że tegoroczne plony zbóż będą niemal o połowę niższe od ubiegłorocznych.  Konfederacja Portugalskich Hodowców ocenia straty  na 2 mld euro.

     W czwartek oczekiwana jest w Portugalii europejska komisarz ds rolnictwa i rozwoju wsi Mariann Fisher-Boel, która przyjeżdża ocenić na miejscu skutki suszy. 

    Według ostatniego raportu Krajowego Instytutu Wody, przytaczanego w środę przez prasę, 80 procent kraju cierpi suszę  "ekstremalną", natomiast w 20 procentach Portugalii jest ona "poważna". Najbardziej dotknięte są prowincje Alentejo i Algarve.

    Obniżenie poziomu wody w zbiornikach wodnych powoduje masowe śnięcie ryb. Od zeszłego tygodnia ze zbiornika retencyjnego w pobliżu miejscowości Ourique na południu Portugalii wyłowiono, według władz lokalnych, 75 ton śniętych ryb. 

    Ponad 26 tysięcy ludzi w odległych południowych regionach zaopatrują w wodę samochody-cysterny.

    Minister Rosa w wywiadzie dla gazety "Jornal de Negocios" zapowiedział, że wkrótce wszyscy Portugalczycy otrzymają pocztą instrukcje jak oszczędzać wodę.  Władze przygotowują się do racjonowania wody w nadmorskimturystycznym regionie Algarve, gdzie w letnich miesiącach przebywa około miliona osób - dwukrotnie więcej niż poza sezonem.

    W związku z najwyższym stopniem zagrożenia pożarowego w lasach, w stan gotowości postawiono ponad tysiąc strażaków, a w środę do gaszenia pożarów skierowano kilkuset.  Jak dotąd pożary strawiły około 30 tysięcy hektarów lasów, o 30 procent więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. 

    Obecna susza w Portugalii jest najcięższa od co najmniej 1945 roku, kiedy 86 procent terytorium dotknęła poważna lub ekstremalna susza.

    Także Hiszpania cierpi z powodu najgorszej od lat 40. suszy, a w zachodniej Francji poziom wody jest najniższy od wielkiej suszy w roku 1976.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Susza zagraża całej Portugalii i jej gospodarce