Swedwood buduje tartak w Stalowej Woli

opublikowano: 18-10-2012, 00:00

Szwedzi pomogą tarnobrzeskiej strefie pobić roczny rekord zezwoleń.

W Stalowej Woli inwestuje Swedwood, firma z grupy IKEA. — Spółka wyda 33 mln zł i zatrudni 40 osób w zakładzie obróbki drewna — informuje Marek Indyk, szef Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która właśnie wydała firmie zezwolenie na działalność.

— Zaczynamy załatwiać formalności potrzebne do budowy tartaku. Potrzebujemy m.in. zgody środowiskowej. Mamy nadzieję, że rozpoczniemy inwestycję w przyszłym roku — mówi Marek Wróblewski z zarządu Swedwood Poland.

Śladem matki

Menedżer chwali samorząd Stalowej Woli. — To miasto zaimponowało mi pod względem przygotowania do inwestycji. Mamy oddziały prawie w całej Polsce, ale Stalowa Wola to dla mnie numer jeden — twierdzi Marek Wróblewski.

Samorząd pomagał firmie m.in. w uzyskaniu zgody właścicieli okolicznych działek na przebieg potrzebnej Swedwoodowi bocznicy kolejowej. To od miasta firma wydzierżawiła na 30 lat 26 ha terenów.

— Mamy rezerwę. W przyszłości powinniśmy zmieścić się na tej działce z innymi inwestycjami. Swedwood Poland to firma z obrotami rzędu 4 mld zł. IKEA się rozwija, my podążamy za spółką matką. Dlatego nie jest wykluczone, że zostaną zrealizowane kolejne inwestycje, choć dziś nie mamy takich planów — zastrzega Marek Wróblewski.

Swedwood inwestuje z rozmachem. W fabryce w Wielbarku koło Szczytna zainwestował 400 mln zł i zatrudnia ponad 1000 osób. W gminie Orla w woj. podlaskim działa fabryka Swedpanu, innej spółki z grupy IKEA. Pracuje tu 250 osób. To zakład ultracienkich płyt drewnopochodnych (UT-HDF). Cała inwestycja to 140 mln EUR. Swedpan dostał 145,7 mln zł dofinansowania unijnego na ten projekt.

Więcej, choć mniej

Swedood to dziesiąty przedsiębiorca, który w tym roku odebrał zezwolenie na działalność w tarnobrzeskiej strefie. Na początku tygodnia zezwolenie odebrała Fabryka Broni Łucznik Radom. Obiecała 50 mln zł inwestycji, ale wiadomo, że będzie to 100 mln zł (firmy zawsze ostrożnie deklarują poziom nakładów w zezwoleniu).

— Cała dziesiątka firm obiecała 189 mln zł inwestycji i 150 miejsc pracy. Jednocześnie firmy zobowiązały się utrzymać 660 etatów — mówi Marek Indyk. W tym roku przewiduje, że wyda jeszcze pięć zezwoleń na łącznie 70 mln zł.

— Jeśli to się powiedzie, wydamy 11 zezwoleń, czyli o jedno więcej niż w 2011 r. Na początku roku byłem pesymistą, nie wierzyłem, że uda się zbliżyć do ubiegłorocznego poziomu. Szkoda, że nie mamy w tym roku drugiego Pilkingtona — przyznaje Marek Indyk. Zakład szyb samochodowych w Chmielowie to inwestycja za 450 mln zł. Była to największa inwestycja zagraniczna ubiegłego roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu