Świat blisko szczytów, my w ogonie

Bartłomiej Cendecki, zarządzający funduszami w Quercus TFI
opublikowano: 25-09-2019, 22:00

Fed nie zaskoczył negatywnie inwestorów i obniżył w zeszłym tygodniu, zgodnie z oczekiwaniami, stopy procentowe o 25 pkt baz.

Mimo iż członkowie Rezerwy Federalnej nie dali bardzo wyraźnych sygnałów co do terminu kolejnych obniżek, rynki akcji za oceanem cały czas znajdują się blisko rekordowych poziomów. Wzrost napięcia geopolitycznego na Bliskim Wschodzie nie wywołał nerwowości na rynkach akcji, mimo silnych zwyżek cen ropy naftowej.

Ta sytuacja to kolejne potencjalne zagrożenie dla światowej gospodarki, które może przyspieszyć jej wejście w wyczekiwaną obecnie globalną recesję. Zobaczymy, jak długo rynki akcji pozostaną niewzruszone. Szczególnie że najnowsze odczyty wskaźnika PMI w Europie po raz kolejny negatywnie zaskoczyły inwestorów.

Na rodzimym podwórku WIG20 z trudem doszedł do poziomu 2200 pkt i chwilowo odbił się od niego w dół, po raz kolejny potwierdzając słabość względem rynków globalnych. Nad rynkiem wisi cały czas ryzyko kredytów frankowych, które mogłyby stać się zagrożeniem dla całego systemu bankowego. Dużą niepewność w tej kwestii widać w ostatnim czasie szczególnie przez osłabienie się polskiej waluty. Poziomy 4,40 zł za euro i około 4,00 zł za dolara nie były notowane od 2017 r. i — jak to bywało w przeszłości — mogą być z kolei czynnikiem ochronnym dla polskiej gospodarki ze względu na silny eksport. Cała ta sytuacja nie zmienia faktu, że na polskiej giełdzie jest tanio i wyceny wielu spółek — zarówno mniejszych, jak i większych — są często bardzo atrakcyjne.

Banki centralne na razie spełniają oczekiwania inwestorów. Rosną różnego rodzaju napięcia geopolityczne, które mogą mieć wpływ na światową gospodarkę. Być może ostatnie wydarzenia wpłyną łagodząco na prezydenta Donalda Trumpa i będzie się on starał w jakiś sposób osiągnąć porozumienie handlowe z Chinami. Dużo zależałoby od kształtu takiej umowy, natomiast krótkoterminowo mogłaby ona wpłynąć pozytywnie na rynki akcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Cendecki, zarządzający funduszami w Quercus TFI

Polecane