Świat blisko szczytów, my w ogonie

Bartłomiej Cendecki, zarządzający funduszami w Quercus TFI
opublikowano: 25-09-2019, 22:00

Fed nie zaskoczył negatywnie inwestorów i obniżył w zeszłym tygodniu, zgodnie z oczekiwaniami, stopy procentowe o 25 pkt baz.

Mimo iż członkowie Rezerwy Federalnej nie dali bardzo wyraźnych sygnałów co do terminu kolejnych obniżek, rynki akcji za oceanem cały czas znajdują się blisko rekordowych poziomów. Wzrost napięcia geopolitycznego na Bliskim Wschodzie nie wywołał nerwowości na rynkach akcji, mimo silnych zwyżek cen ropy naftowej.

Ta sytuacja to kolejne potencjalne zagrożenie dla światowej gospodarki, które może przyspieszyć jej wejście w wyczekiwaną obecnie globalną recesję. Zobaczymy, jak długo rynki akcji pozostaną niewzruszone. Szczególnie że najnowsze odczyty wskaźnika PMI w Europie po raz kolejny negatywnie zaskoczyły inwestorów.

Na rodzimym podwórku WIG20 z trudem doszedł do poziomu 2200 pkt i chwilowo odbił się od niego w dół, po raz kolejny potwierdzając słabość względem rynków globalnych. Nad rynkiem wisi cały czas ryzyko kredytów frankowych, które mogłyby stać się zagrożeniem dla całego systemu bankowego. Dużą niepewność w tej kwestii widać w ostatnim czasie szczególnie przez osłabienie się polskiej waluty. Poziomy 4,40 zł za euro i około 4,00 zł za dolara nie były notowane od 2017 r. i — jak to bywało w przeszłości — mogą być z kolei czynnikiem ochronnym dla polskiej gospodarki ze względu na silny eksport. Cała ta sytuacja nie zmienia faktu, że na polskiej giełdzie jest tanio i wyceny wielu spółek — zarówno mniejszych, jak i większych — są często bardzo atrakcyjne.

Banki centralne na razie spełniają oczekiwania inwestorów. Rosną różnego rodzaju napięcia geopolityczne, które mogą mieć wpływ na światową gospodarkę. Być może ostatnie wydarzenia wpłyną łagodząco na prezydenta Donalda Trumpa i będzie się on starał w jakiś sposób osiągnąć porozumienie handlowe z Chinami. Dużo zależałoby od kształtu takiej umowy, natomiast krótkoterminowo mogłaby ona wpłynąć pozytywnie na rynki akcji.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Cendecki, zarządzający funduszami w Quercus TFI

Polecane