Świat inwestuje w łupki

opublikowano: 17-02-2012, 00:00

Ponad 1/5 wydatków na paliwowe przejęcia stanowiły w 2011 r. inwestycje w złoża niekonwencjonalne.

1322 fuzje i przejęcia o łącznej wartości 317 mld USD — na tyle eksperci z firmy doradczej Ernst & Young podsumowali 2011 r. w sektorze paliwowo-naftowym. Na transakcje związane z eksploatacją ropy i gazu z łupków wydano w ubiegłym roku ponad 66 mld USD (więcej niż 20 proc. łącznej wartości rynku przejęć w sektorze paliw). Do większości transakcji doszło w Ameryce Północnej. Mimo wprowadzenia moratorium na szczelinowanie hydrauliczne skał w stanie Nowy Jork oraz zakazu wykorzystywania tej technologii we Francji łupkowy biznes ma się dobrze.

— W 2011 r. połowa wszystkich transakcji w sektorze wydobywczym była związana właśnie z poszukiwaniem i eksploatacją gazu i ropy ze skał łupkowych — mówi Marek Kamiński, dyrektor w zespole doradztwa dla sektora energii w Ernst & Young. Największą transakcją w tym segmencie paliwowego rynku była akwizycja amerykańskiej firmy wydobywającej gaz łupkowy Petrohawk Energy przez BHP Billiton, największy koncern wydobywczy na świecie. Wartość umowy wyniosła 15 mld USD. Warte odnotowania transakcje poczynili również Chińczycy. W 2011 r. dokonali dwóch dużych transakcji w Ameryce Północnej o łącznejwartości 3,4 mld USD. Obie przeprowadził koncern CNOOC. Zdaniem doradców Ernst & Young, Chińczycy zrobili to z myślą o transferze technologii na potrzeby wydobycia własnych łupków, stanowiących prawie 1/5 złóż światowych.

— Te pozornie niewielkie transakcje mogą się okazać bardzo znaczące dla światowego sektora paliwowo-naftowego. Transfer technologii i przyspieszenie rozwoju chińskiego rynku poszukiwawczo- -wydobywczego może istotnie wpłynąć na mniejsze zapotrzebowanie Chin na import surowców energetycznych — komentuje Marek Kamiński.

91 mln USD Taka była wartość największego przejęcia w segmencie gazu łupkowego w Polsce w 2011 r. Firma San Leon Energy kupiła spółkę Realm Energy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane