Świat żąda więcej ropy, ale naftowy kartel się waha

Mira Wszelaka, MD
opublikowano: 20-09-2005, 00:00

Dziś kraje OPEC mają podjąć decyzję o zwiększeniu wydobycia nawet o 2 mln baryłek dziennie. A ropa drożeje.

Szybujące w górę ceny ropy zmusiły świat do wywarcia presji na państwa OPEC, by zwiększyły wydobycie. Kartel rozpoczął wczoraj dyskusję o tym w Wiedniu. Dziś ma podjąć decyzję. Na stole leżą opcje zwiększenia wydobycia o 0,5, 1, 1,5 lub 2 mln baryłek dziennie (OPEC wydobywa 28 mln). Szejk Ahmad al-Sabah, szef OPEC i minister ds. ropy Kuwejtu, twierdzi, że możliwe jest zarówno utrzymanie, jak i wzrost wydobycia o 2 mln baryłek.

— Nie zdecydujemy się na podwyżkę, gdyby miało to niekorzystnie wpłynąć na rynki państw należących do kartelu — mówi szejk.

Gordon Brown, kanclerz Wielkiej Brytanii, oskarża kartel o doprowadzenie do rekordowego wzrostu cen surowca. Kraje OPEC co prawda przyznają, że optymalna cena mogła balansować między 40 a 60 USD, ale ostrzegają przed pojawieniem się nadwyżek ropy.

Niektórzy członkowie kartelu, np. Wenezuela, wspierają wzrost wydobycia, ale wątpią, by doprowadziło to do spadku cen. Przeszkodą mogą się okazać ograniczone możliwości przerobu ropy.

— W listopadzie kilka rafinerii na południu USA powinno wznowić pracę. Decyzję o wzroście produkcji można by podjąć, gdyby zaskoczyła nas ostra zima — konkluduje Ahmad al-Sabah.

Tymczasem kurs ropy wzrósł w poniedziałek na NYMEX aż o 7 proc. Baryłka zdrożała o 4,39 USD do 67,39 USD. To najwyższy kurs od dwóch tygodni. Gwałtowny wzrost wiąże się z obawami o atak huraganu Rita na instalacje wydobywcze i przetwórcze w USA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mira Wszelaka, MD

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Świat żąda więcej ropy, ale naftowy kartel się waha