Światło zaprojektowane dla człowieka

Puls Biznesu, Partner publikacji: Philips
opublikowano: 26-03-2018, 22:00

Światło w biurze nie tylko świeci. Wpływa na samopoczucie i zdrowie, poprawia efektywność i reguluje cykl dobowy człowieka.

Stało się już standardem, że nowoczesne budynki biurowe powstają zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa. Są „zielone”, spełniają wymagania standardów certyfikacyjnych, takich jak LEED czy BREEAM. Coraz częściej wyposażane są w rozbudowane aplikacje zarządzające budynkiem i pozwalające na osiąganie dodatkowych oszczędności. Te działania ukierunkowane były na technologię budynku. Dziś, dzięki dynamicznemu rozwojowi wiedzy i nauki, możemy także wesprzeć pracowników spędzających znaczną część swojego życia w biurze.

Spark jest najbardziej zintegrowanym budynkiem w Polsce. Użytkownicy będą mogli korzystać ze wszystkich inteligentnych rozwiązań za pomocą jednego systemu i jednego narzędzia.
Zobacz więcej

BIUROWIEC W GARŚCI:

Spark jest najbardziej zintegrowanym budynkiem w Polsce. Użytkownicy będą mogli korzystać ze wszystkich inteligentnych rozwiązań za pomocą jednego systemu i jednego narzędzia. Fot. ARC

— To jest całkowita zmiana podejścia do realizacji powierzchni biurowej. Teraz budynki biurowe tworzone są z myślą o tych, którzy będą z nich korzystać, coraz częściej przy ich udziale i zaangażowaniu. Nowe wymagania, zawierające dbałość o użytkownika i włączające go w życie budynku, jego bezpośredniego otoczenia, często miasta, zostały zebrane w certyfikacie o nazwie Well Building Standard, skupionym tylko na zdrowiu i samopoczuciu użytkowników budynków — mówi Paweł Mrówczyński, ekspert ds. oświetlenia z Philips Lighting.

Badania i rozwiązania

Światło stymuluje gospodarkę hormonalną człowieka, tj. wydzielanie kortyzolu, który pobudza do działania, lub melatoniny, która sprzyja zasypianiu. Reguluje cykl dobowy człowieka. Inżynierowie z Philips Lighting wspólnie z placówkami badawczymi starają się przełożyć osiągnięcia medycyny na rozwiązania techniczne użyteczne dla nas, wspierające nasze codzienne działania.

— Naukowcy mówią, jakie światło jest potrzebne, a my potrafimy je stworzyć za pomocą odpowiednich technologii. Dlatego prowadzone przez nas badania i idące za nimi rozwiązania są wiarygodne — przekonuje dr Paweł Morawski, fizyk, wykładowca akademicki, prowadzący Philips Lighting University.

Obecne badania skupiają się na personalizacji oświetlenia i dostosowaniu go do czynności, jakie właśnie wykonujemy.

 

Human Centric Lighting

Jak tłumaczy dr Morawski, Human Centric Lighting (HCL) to pewna filozofia, w której światło jest skoncentrowane na człowieku i wokół człowieka, a wiedza i rozwiązania techniczne mają służyć jego zdrowiu i wygodzie. HCL uwzględnia także rytm dobowy człowieka i to, co się dzieje na zewnątrz, czyli światło naturalne, jego ilość i barwę.

— Human Centric Lighting jest ideą, w myśl której m.in. projektanci dbają o to, by do pomieszczeń biurowych wpadało jak najwięcej światła dziennego. Odkryty na początku XXI w. receptor światła niebieskiego w ludzkim oku, tzw. melanopsyna, działa właśnie wtedy, gdy mamy dostęp do światła dziennego — niebieskiego. Jest go dużo po wschodzie słońca, mniej więcej do godziny 14. Dlatego łatwiej nam się skoncentrować i mamy dużo energii, gdy niebo jest bezchmurne, niebieskie. Mówiąc w dużym skrócie: światło o barwie niebieskiej wpływa na skład melanopsyny, która wysyła odpowiedni „sygnał” do mózgu. Dzięki temu mamy więcej energii. Światło popołudniowe jest inne, bardziej żółte, cieplejsze — uspokaja, relaksuje. I na to zwrócono uwagę, tworząc koncepcję HCL — wyjaśnia Paweł Morawski.

Nowe oblicze smart building

Pierwszym obiektem w Polsce, który uzyska certyfikat WELL, jest budynek Spark, budowany przez firmę Skanska. Oświetlenie w nim zostało zaprojektowane zgodnie z ideą Human Centric Lighting. — Spark jest najbardziej zintegrowanym budynkiem w Polsce. Użytkownik będzie miał wszystkie inteligentne rozwiązania w jednym systemie i w jednym narzędziu — wyjaśnia Renata Nowakowska, menadżer ds. innowacji w spółce biurowej Skanska. Jak podkreśla, w budynku Spark człowiek stanowi centrum zainteresowania i wszystko, co zostało tu zaprojektowane, ma mu służyć, być łatwe w obsłudze i dostępne. Skanska stworzyła specjalne oprogramowanie dla użytkowników oraz administracji najemców. Za jego pośrednictwem można zarezerwować salę na spotkanie, wyszukać miejsce na parkingu, poruszać się po budynku przez bramki itp. Przez aplikację użytkownik będzie mógł także porozumieć się z kolegą, zaprosić gości i umożliwić im wejście do budynku. Kompleks Spark jest wyposażony w najnowocześniejsze rozwiązania, sprzyjające pracującym w nim osobom i odwiedzającym teren kompleksu. Między innymi w zintegrowane oświetlenie LED z systemem daylight control Philips Lighting.

— Tworzymy jakość środowiska wewnętrznego w taki sposób, byśmy dobrze się z nim czuli, dobrze funkcjonowali, byli produktywni w pracy i zadowoleni po niej. Na to środowisko składa się wiele elementów. Kwestia oświetlenia obejmuje po pierwsze dostępność światła dziennego, a także widoku (co nie pozostaje bez wpływu na samopoczucie). Pod tym względem optymalizowane są kształty i fasada budynku — tłumaczy Adam Targowski, menadżer ds. zrównoważonego rozwoju w spółce biurowej Skanska.

— Drugim elementem jest światło sztuczne. Tu skupiliśmy się na efektywności energetycznej, ponieważ oświetlenie ma bardzo duży udział w zużyciu energii elektrycznej. W budynku Spark stosujemy oświetlenie LED z systemem daylight control — informuje Adam Targowski.

Daylight control to system czujników oraz układów sterowania, które mierzą światło naturalne, docierające do każdego biurka i dozują światło sztuczne w ilości odpowiedniej do właściwego ich oświetlenia. Rozwiązanie zakłada, że światła naturalnego powinno być w pomieszczeniu jak najwięcej, a sztuczne ma być jego dopełnieniem. Ponadto na terenie Spark temperatura barwowa (kolor) światła będzie się zmieniała z biegiem dnia tak, aby wesprzeć odpowiednią gospodarkę hormonalną człowieka i aby pracownicy czuli się dobrze o każdej porze.

Personalizacja i automatyzacja

W ramach aplikacji użytkownik budynku będzie mógł w określonych miejscach indywidualnie ustawić oświetlenie zależnie od potrzeb i osobistych preferencji. Np. inne do prezentacji, inne do rozmowy i pracy wspólnej.

— Zarówno temperaturę barwową oraz natężenie światła, jak i temperaturę powietrza będzie można dostosować do indywidualnych potrzeb. Intuicyjnie, bez konieczności sprawdzania parametrów — informuje Adam Targowski.

Jak tłumaczy dr Morawski, to normalna reakcja organizmu, gdy po lunchu, po południu, stajemy się senni i spada nasza efektywność. Koncepcja Human Centric Lighting stanowi na to odpowiedź.

— Jak duże znaczenie dla naszego samopoczucia ma światło, świadczy choćby przyznana w 2017 roku nagroda Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii za badania nad rytmem dobowym człowieka — dodaje Paweł Mrówczyński z Philips Lighting. Adam Targowski podkreśla, że to pierwsze zastosowanie tego rozwiązania w budynku komercyjnym w Polsce.

OKIEM EKSPERTA

Wszystko jasne

DR PAWEŁ MORAWSKI, fizyk, wykładowca akademicki, prowadzący Philips Lighting University

Rozwiązania oferowane we współpracy z takimi firmami jak Skanska polegają m.in. na tym, że każda osoba wchodząca do biura, ma na swoim smartfonie aplikację, która pozwala jej na indywidualne ustawienie natężenia światła i jego barwy zgodnie z własnymi potrzebami. Natomiast generalna zasada jest taka, że im więcej światła otrzymujemy, szczególnie o barwie niebieskiej, tym bardziej będzie nas ono pobudzało. Natomiast im mniej światła otrzymujemy, a jego barwa jest cieplejsza, to będziemy bardziej zrelaksowani, spokojniejsi.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Puls Biznesu, Partner publikacji: Philips

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy