Światowe rynki znów przeceniły spółki IT

Sebastian Gawłowski
12-06-2001, 00:00

Światowe rynki znów przeceniły spółki IT

Początek tygodnia na rynkach światowych stał pod znakiem wyprzedaży akcji. Inwestorzy w Japonii dyskontowali fakt pogrążania się w recesji gospodarki tego kraju. Na Starym Kontynencie inwestorzy unikali kupna walorów technologicznych w obliczu kolejnych korekt wyników finansowych tego sektora.

Tokijski Nikkei 225 zakończył notowania 1,5-proc. stratą. Bardzo rozczarowujące wyniki gospodarki japońskiej w pierwszym kwartale, znacznie odbiegające od prognoz, zaskoczyły nawet analityków. Sektor teleinformatyczny ucierpiał dodatkowo po rewizji prognoz przez Juniper Networks. W rezultacie największy producent urządzeń testujących procesory Advantest stracił blisko 7,5 proc., natomiast cena akcji Tokyo Elektron spadła o 6 proc. Przed głębszą przeceną indeksy uratowała branża motoryzacyjna. Akcje koncernów samochodowych cieszyły się popytem dzięki słabnącemu jenowi, który korzystnie wpłynie na wyniki eksporterów. Honda Motor zyskał prawie 2 proc., natomiast wartość akcji Mazdy zwiększyła się o 3,8 proc. Rosły także ceny rafineryjnych walorów. Cena Showa Shell Sekiyu KK wzrosła ponad 1,5 proc. W Hongkongu liderem spadków były akcje Johnson Electric. Producent silników ogłosił wyniki słabsze od prognozowanych. Indeks Hang Seng zamknął się 1-proc. zniżką.

Kolejne korekty prognoz amerykańskich firm IT skutecznie zniechęciły inwestorów na Starym Kontynencie do nabywania akcji. Fatalnie zaprezentowali się europejscy producenci procesorów. STMicroelectronics oraz jego niemiecki konkurent Infineon stracili ponad 1 proc. Ceny walorów Philipsa oraz projektanta chipów ARM Holdings zniżkowały o ponad 2 proc.

W Londynie pozbywano się akcji największego niezależnego nadawcy telewizyjnego Granada Media. Papiery koncernu medialnego straciły 5 proc. po informacji gazety „Mail on Sunday”, że spółka opublikuje wyniki gorsze od oczekiwanych. Z kolei „Financial Times” podał, że sprzedaż reklam Granady spadła o około 25 proc. Brytyjski sektor finansowy ugiął się pod spekulacjami o możliwej interwencji rządu w celu zablokowania akwizycji Abbey National przez Lloyds-TSB. Ceny walorów obu spółek znacząco spadły.

Na giełdzie w Amsterdamie walory KLM Royal Dutch Airlines zyskały 6 proc. Linie lotnicze wznowiły rozmowy o połączeniu z British Airways. Tymczasem Swissair, w którego sojuszu jest polski LOT, stracił prawie 10 proc., po tym jak ABN AMRO obniżył rekomendację dla spółki do „sprzedaj”.

Nasdaq rozpoczął sesje 0,44-proc. spadkiem. Inwestorzy zostali poza rynkiem, nie widząc powodów do zajmowania pozycji w obliczu zbliżających się wyników finansowych spółek oraz danych makroekonomicznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Światowe rynki znów przeceniły spółki IT