Światu grozi deflacyjny szok

Głęboki spadek relacji cen złota i ropy naftowej pokazuje, że tendencje reflacyjne w globalnej gospodarce zbliżają się do punktu zwrotnego, twierdzą specjaliści banku Stifel.

Umacnianie się ropy na tle złota, obserwowane z mniejszymi lub większymi przerwami od początku 2016 r., to tendencja charakterystyczna dla sytuacji, w której globalni inwestorzy dyskontują powrót inflacji. Preferują wówczas aktywa korzystające na wzroście gospodarczym (np. ropę), wobec tych chroniących przed kryzysem (np. złoto). Z odwrotną sytuacją mamy do czynienia, kiedy złoto umacnia się na tle ropy – świadczy to o uwzględnianiu w cenach tendencji deflacyjnych na świecie, z czym wiąże się preferowanie przez inwestorów aktywów stanowiących bezpieczne schronienie. Bazując na takim rozumowaniu bank Stifel przewiduje, że zbliżający się koniec umocnienia ropy wobec złota (za ekwiwalent uncji złota można obecnie kupić zaledwie 15 baryłek ropy, dwa i pół razy mniej niż w lutym 2016 r.) wyznaczy koniec okresu dyskontowania powrotu inflacji (czyli inaczej reflacji).

„Skrajnie niska relacja cen złota i ropy wskazuje na szczyt optymizmu co do tendencji reflacyjnych, a to każe postawić pytanie, czy aby nie grozi nam deflacyjny szok” – piszą w raporcie specjaliści Stifela pod kierunkiem Barry’ego Bannistera.

Według nich w deflacyjnym scenariuszu ropa powinna zacząć tracić za sprawą słabego popytu ze strony rynków wschodzących, gdzie gospodarki spowalniają, a waluty tracą na wartości. Fed powinien nadal podnosić stopy, wspierając dolara i negatywnie wpływając na zyski spółek z giełdy nowojorskiej. Wciąż możliwa, choć mniej prawdopodobna, jest kontynuacja tendencji reflacyjnych – w takim scenariuszu ropa drożałaby dalej przy spadku produkcji w Iranie i Wenezueli.

„Żaden z tych scenariuszy nie jest korzystny dla koniunktury na giełdzie nowojorskiej” – zauważają specjaliści Stifela.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy