Świetne wyniki spółek wspierają indeksy

Rafał Sadoch, biuro maklerskie mBanku S.A.
opublikowano: 29-04-2021, 10:52

Zakończone wczoraj posiedzenie Fed nie przyniosło niespodzianek. Nie zmaterializowały się zatem obawy o to, że władze monetarne będą w niedługim czasie reagować na wyższe odczyty inflacji czy solidne dane spływające z gospodarki.

Jerome Powell jasno podkreślił na konferencji prasowej po posiedzeniu, że nie czas obecnie na rozmowy nt. ograniczenia tempa skupu aktywów gdyż gospodarka jest jeszcze daleko od wypełnienia mandatu Fed zarówno w kwestii inflacji jak i bezrobocia. Sektory najbardziej dotknięte przez pandemię pozostają słabe, choć w ostatnim czasie widać tu poprawę. W dalszym ciągu jest jeszcze bardzo dużo osób, które poszukują pracy, a gospodarka całkowicie wydobrzeje dopiero jak Amerykanie zaczną się czuć bezpiecznie. Pożądane jest aby w kolejnych miesiącach marcowe tempo wzrostu zatrudnienia było kontynuowane. Fed również chce aby inflacja kształtowała się nieco wyżej niż w ostatnich latach, a oczekiwania inflacyjne są obecnie na poziomie z 2018 roku, stąd duże przyzwolenie na czasowe odchylenie dynamiki cen w górę. Powell po raz kolejny powtórzył, że w dalszej części roku inflacja będzie wracać w kierunku 2% wraz z tym jak strona podażowa będzie się dostosowywać do silniejszego popytu.

Taki przekaz pozwala na rysowanie nowych szczytów na Wall Street. W tym kierunku oddziałują również opublikowane świetne wyniki największych spółek. Wczoraj Apple przedstawił rezultat działalności za I kw. 2021, który pobił wszystkie prognozy. Zysk na akcję wyniósł 1.40 USD podczas prognozowanych 56 centów. Równocześnie spółka zakomunikowała jednak, że w dalszej części roku wyniki mogą się pogorszyć ze względu na problemy z dostępnością półprzewodników. Podobnie Facebook zaraportował silniejszy od prognoz wzrost przychodów.

Na rynku walutowym wysoki popyt na ryzyko w połączniu z gołębim wydźwiękiem posiedzenia Fed wyprowadził eurodolara na dwumiesięczne maksima powyżej 1.21. Dziś w kalendarium dane o PKB za I kw. w USA oraz tradycyjnie w czwartek cotygodniowe dane z rynku pracy. Ostatnie odczyty zaskakiwały po wyższej stronie, a gdy restrykcje są stopniowo znoszone nie można wykluczać kontynuacji tego trendu. Po wczorajszym gołębim wydźwięku Fed lepsze od oczekiwań dane w większym stopniu powinny wspierać inwestorów na rynku akcyjnym niż dolara.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane