Święto w Świętochłowicach

opublikowano: 22-02-2018, 22:00

Dawna huta Florian, a obecnie świętochłowicki oddział ArcelorMittal Poland, świętuje 190-lecie.

Huta w Świętochłowicach słynie z produkcji blach ocynkowanych i powlekanych organicznie. Obecnie to nowoczesny zakład, który w ostatnich latach został gruntownie zmodernizowany. W lutym 2018 r. huta obchodzi 190 lat istnienia. ArcelorMittal Poland zainwestował w zakład około 150 mln zł, z czego większość pochłonęła budowa nowoczesnej linii powlekania organicznego. Dzięki temu dziś świętochłowicka huta oprócz blachy ocynkowanej produkuje także wysokiej jakości blachy powlekane organicznie. Powstają z nich np. blachodachówki używane do pokrycia dachów domów jednorodzinnych czy panele elewacyjne stanowiąceobudowy ścian i fasad budynków przemysłowych, hal produkcyjnych, magazynów i supermarketów. Budowa huty rozpoczęła się w 1828 r. na miejscu starego młyna kupionego wraz z ziemią za 800 talarów, a już dwa lata później rozpoczęto tam produkcję sztab żelaza. Huta w Świętochłowicach często zmieniała właścicieli, przechodząc z rąk prywatnych w posiadanie państwa i odwrotnie.

Z ZAKŁADOWEGO ARCHIWUM: Podkowiarnia — część hali produkcyjnej huty Florian w Świętochłowicach w 1918 r.
Zobacz więcej

Z ZAKŁADOWEGO ARCHIWUM: Podkowiarnia — część hali produkcyjnej huty Florian w Świętochłowicach w 1918 r. Fot. ARC

— Przynależność do największej grupy stalowej na świecie zaowocowała unowocześnieniem, ale nie utratą tradycji i śląskiego charakteru. Nasza załoga pracuje w rodzinnej atmosferze i jest bardzo zintegrowana — podkreśla Krzysztof Oleś, dyrektor świętochłowickiego oddziału. Firma aktywnie uczestniczy w życiu regionu, organizując rozmaite wydarzenia, np. w lipcu 2017 r. cykl imprez „Wszyscy Razem, Wszyscy Równi”, konsolidujący lokalnespołeczeństwo w celu pomocy chorym dzieciom. W ostatnich kilku latach spółka zorganizowała prawie 60 akcji wolontariatu pracowniczego w Świętochłowicach.

— To jedna z największych firm w mieście, w której przez niemal dwa wieki pracowały całe pokolenia świętochłowiczan. W tym czasie huta przeszła metamorfozę, zmieniając się w zakład produkujący najwyższej klasy blachy stalowe. Nie zmieniła się natomiast postawa pracowników, których cały czas charakteryzują pracowitość, sumienność i poświęcenie. Świętochłowicki oddział ArcelorMittal Poland wspaniale wpisuje się w społeczną odpowiedzialność biznesu, wspomagając miejscowe szkoły, przedszkola, a także wydarzenia organizowane w mieście — mówi Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic. Obecnie zakład zatrudnia ponad 400 osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu