Świętokrzyskie inwestuje w zdrowie

MBE
opublikowano: 10-01-2011, 09:19

Bank krwi, laboratorium nauki wzorowane na warszawskim Koperniku i wytwórnie ekożywności powstaną w regionalnym parku technologicznym.

W Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym (RCNT) w Podzamczu koło Chęcin powstanie jedyny w Polsce biobank. Będą w nim składowane i badane próbki krwi mieszkańców województwa. To część projektu polsko-norweskiego, w ramach którego lekarze z obu krajów mają diagnozować przyczyny chorób w regionie. Finansują go fundusze norweskie.

Blisko Raju
— Potencjałem naszego regionu jest turystyka zdrowotna: dużo ludzi przyjeżdża do nas wypoczywać i leczyć się w uzdrowiskach. Sporo rolników wytwarza żywność ekologiczną. Stąd wzięła się oferta naszego centrum — mówi Marcin Perz, dyrektor RCNT, które należy do samorządu wojewódzkiego.

Centrum stawia nie tylko na lekarzy, ale także na firmy z branży okołozdrowotnych — producentów ekożywności i kosmetyków. Będzie miało też ofertę dla turystów.

Siedziba RCNT znajduje się blisko jaskini Raj i Muzeum Wsi Kieleckiej (skansenu w Tokarni). W Podzamczu trwa adaptacja zespołu parkowo-pałacowego na centrum konferencyjno-szkoleniowe. Będą mogli z niego korzystać przedsiębiorcy prowadzący działalność na sąsiednich terenach inwestycyjnych zarządzanych przez RCNT. Na 40 ha gruntów mają powstać wytwórnie żywności ekologicznej i kosmetyków. Już podpisano porozumienie z pierwszymi zainteresowanymi, m.in. ze stowarzyszeniem producentów rolnictwa ekologicznego Ekonida.

Impuls klastra
Z myślą o turystach za pieniądze z Unii ma powstać laboratorium nauki (decyzja o dotacji jeszcze w styczniu), które wzorem warszawskiego Centrum Nauki Kopernik ma uczyć poprzez zabawę. Biletami będzie zarabiać na działalność biobanku.

— Oprócz centrum konferencyjno-szkoleniowego będzie ono źródłem dochodu. Te pieniądze umożliwią nam finansowanie badań, gdyby ziścił się czarny scenariusz i nie uzyskalibyśmy dotacji z funduszu skandynawskiego w ramach nowej perspektywy finansowej — mówi Marcin Perz.

RCNT chce współpracować w ramach klastra turystycznego z zamkiem w Chęcinach, jaskinią Raj, skansenem w Tokarni i Regionalną Organizacją Turystyczną.

— Dla przedsiębiorców ma być to impuls do budowy oferty uzupełniającej: hotelu, ośrodka spa. Otaczające RCNT urokliwe tereny są niezabudowane — podkreśla dyrektor Perz.

Koszt inwestycji RCNT szacowany jest na 46 mln zł. Na długo wstrzymała je decyzja o przeprowadzeniu przez jego teren odnogi krajowej trasy numer 7.

— W połowie roku drogowa dyrekcja ostatecznie wybrała jeden z wariantów przebiegu, co pozwoliło nam zdecydować o lokalizacji centrum — wyjaśnia Marcin Perz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MBE

Polecane