Świętuj rocznice: inspiracje na 2015 r.

opublikowano: 09-01-2015, 00:00

TURYSTYKA Ten rok będzie rokiem wielu rocznic.

Kilka z nich może być inspiracją do zagranicznej podróży zarówno w miejsca dalekie, jak też położone w Europie — od Jamajki po szwajcarskie Alpy, rowerem śladami van Gogha lub piechotą na Matterhorn.

Dokąd: Jamajka, Karaiby Pretekst: 70. urodziny Boba Marleya Kiedy: 1-6 lutego

Miłość do muzyki najsłynniejszego Jamajczyka może być świetnym pretekstem do egzotycznej wycieczki, zwłaszcza jeśli lubimy uciekać zimą do cieplejszych krajów. Gdyby Bob Marley żył, właśnie 6 lutego skończyłby 60 lat. Dla uczczenia tego faktu miasteczko Negril na zachodnim wybrzeżu Jamajki zorganizowało 6-dniowe święto muzyki reggae, zaś założone w byłym domu muzyka w Kingston jego muzeum będzie ponownie otwarte po remoncie.

Dokąd: Wielka Brytania, Europa Pretekst: 800-lecie Wielkiej Karty Swobód Kiedy: cały rok

Ta typowo brytyjska rocznica może być świetnym pretekstem do odwiedzin różnych rejonów kraju, zwłaszcza 10 związanych z historycznym dokumentem miast, m.in. Oxfordu, Hereford, Durham czy Salisbury. Dwa oryginalne rękopisy będą od marca do września udostępnione w siedzibach British Library w Londynie na St Pancras oraz w Boston Spa.

Dokąd: Las Vegas, USA Pretekst: 100. rocznica urodzin Franka Sinatry Kiedy: grudzień

Szczegóły są w fazie wstępnych planów, ale już wiadomo, że rocznica urodzin jednego z największych wokalistów wszech czasów odbędzie się z przepychem. Fasady budynków przy słynnej Las Vegas Strip mają być ozdobione podobiznami Sinatry, a specjalne show na jego cześć przygotowuje piosenkarz Steve Lawrence.

Dokąd: Holandia, Belgia i Francja Pretekst: 125. rocznia śmierci Vincenta van Gogha Kiedy: styczeń-listopad

Rocznicę śmierci jednego z największych malarzy w historii będą celebrować galerie i muzea w różnych częściach Europy. Belgijskie Mons — Europejskie Miasto Kultury 2015 — otworzy w styczniu dom, w którym kiedyś mieszkał van Gogh, a Bellevue Arts Museum wystawi 70 różnych jego prac. Specjalną wystawę przygotowuje na wrzesień również Muzeum Van Gogha w Amsterdamie. Ciekawym turystycznie pomysłem jest planowany od września cykl wycieczek rowerowych z przewodnikiem po północnej Brabancji, gdzie urodził się malarz.

Dokąd: Zermatt, Szwajcaria Pretekst: 150. rocznica zdobycia Matterhornu (4478 m n.p.m.) Kiedy: lipiec

Kultowy szczyt w Alpach, będący inspiracją dla kształtu czekoladek Toblerone, został zdobyty bardzo późno, bo dopiero 14 lipca 1865 r. — odstraszał głównie jego niebezpieczny wygląd. Pierwsi śmiałkowie z ekipy Edwarda Whympera zejście z góry przypłacili śmiercią. Rocznica ich wyczynu to świetny pretekst zarówno dla odwiedzin szwajcarskich Alp czy samodzielnej wspinaczki na szczyt. Uwaga, wyprawa tylko dla doświadczonych — w skali trudności wspinaczkowej szczyt kwalifikowany jest w kategoriach III+ i IV. Schronisko Hörnli (3260 m n.p.m.), od 1880 r. symboliczna brama do wejścia na Matterhorn, po generalnym remoncie będzie ponownie otwarte 1 lipca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Świętuj rocznice: inspiracje na 2015 r.