sWIG80 rośnie wbrew gospodarce

opublikowano: 20-01-2019, 22:00

W 2018 r. polska gospodarka rosła jak szalona, a indeks małych spółek z GPW wszedł w bessę. Teraz odbija, kiedy dynamika PKB spada.

W grudniu 2018 r. produkcja przemysłowa urosła o 2,2 proc., wobec oczekiwanych przez ekonomistów 2,6 proc. W porównaniu z listopadem produkcja spadła o 0,9 proc. Ekonomiści PKO BP nie mają wątpliwości, że to potwierdzenie wyhamowania wzrostowego trendu w krajowej gospodarce, co sygnalizował już odczyt wskaźnika PMI. Ich zdaniem, trzeba się liczyć z tym, że już w IV kwartale 2018 r. dynamika PKB wyraźnie spadła poniżej 5 proc. r/r. „Przemysł jest już wyraźnie w fazie spowolnienia, jednak buforem dla wzrostu są nadal inne sektory gospodarki. Wzrost produkcji przemysłowej wyhamował do 2,8 proc. r/r z 4,7 proc. r/r w listopadzie, pomimo neutralnego, nominalnego efektu liczby dni roboczych. Układ kalendarza prawdopodobnie zachęcał do przestojów produkcyjnych” — dodają analitycy, zaznaczając, że w budownictwie widać nadchodzące wygasanie impulsu fiskalnego po wyborach samorządowych. Produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 12,2 proc. r/r po wzroście o 17,1 proc. r/r przed miesiącem.

sWIG80, indeks grupujący małe spółki z GPW, zareagował spadkiem, ale i tak w porównaniu z początkiem roku wskaźnik utrzymuje się na wyraźnym plusie. Rok 2018 zakończył się katastrofą — przecena sięgnęła 27 proc., a kursy sporej części spółek z portfela indeksu zanotowały wieloletnie dołki. W nowy rok część z nich weszła nowym krokiem, a w największym stopniu do odbicia indeksu przyczynił się Dom Development, dewelopera, który w 2018 r. sprzedał o 9,4 proc. mniej lokali niż rok wcześniej (średni spadek w branży giełdowej to 12,6 proc.). Prezes Jarosław Szanajca spodziewa się kontynuacji wzrostu cen mieszkań, a owoce za zeszły rok mają być podzielone — analitycy oczekują około 7,9 zł dywidendy na akcję (z zysku za 2017 r. wypłacono 7,6 zł), co przekłada się na 11-procentową stopę dywidendy.

Mocno podrożały w ostatnich tygodniach również akcje AB, dystrybutora sprzętu IT. Z zysku za rok obrotowy 2017/2018 spółka przeznaczy 15 mln zł na skup akcji własnych.

Inwestorzy chętnie kupują akcje Ten Square Games, ubiegłorocznego debiutanta, który w grudniu 2018 r. pochwalił się umową na dystrybucję flagowej gry „Fishing Clash” na rynku chińskim.

„Umowa z NetEase jest pierwszym, ważnym krokiem na drodze wejścia Ten Square Games do Chin, które są obecnie największym rynkiem gier na świecie i w którym największy udział ma segment gier mobilnych. Na rynku chińskim warunkiem oferowania gier zagranicznych producentów jest otrzymanie rządowej licencji na dystrybucję" — powiedział Arkadiusz Pernal, wiceprezes zarządu Ten Square Games, cytowany w informacji prasowej.

Powody do zadowolenia mają także akcjonariusze Stalexportu Autostrady, który od 1 marca podniesie opłaty za przejazd autostradą A4. Od początku roku kurs urósł o ponad 16 proc.

Wśród spółek, które najbardziej ciążą notowaniom sWIG80, znalazły się VRG (czyli połączone Vistula i Bytom), Ferro i Alumetal.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu