Syberia może stać się tajną bronią Rosji

Rosja chce zainwestować miliardy dolarów w infrastrukturę, by zacząć wykorzystywać bliskość

Syberii i szybko rozwijających się krajów azjatyckich. Rząd przygotował wart 16 mld USD program inwestycji w zauralskiej części kraju. Znajdą się w nim zwiększenie przepustowości kolei transsyberyjskiej, inwestycje w porty wodne i lotnicze, budowa autostrad oraz inwestycje w sektor energetyczny. Syberia może zostać tajną bronią gospodarczą Rosji.

Zobacz więcej

FOT. Bloomberg

— Wschodnia Syberia leży bardzo blisko Chin, gdzie przenosi się środek ciężkości światowej aktywności gospodarczej — mówi Artem Wołyniec, prezes En+ Group, grupy z branży górniczo-hutniczej. Chiny sprowadzają surowce z tak odległych krajów, jak Brazylia, Australia czy Ameryka Południowa, głównie ze względu na niedostateczną infrastrukturę. Mimo to wielu ekspertów jest sceptycznych co do inwestycyjnych planów ekipy Władimira Putina.

— Syberia ma więcej bogactw mineralnych niż jakiekolwiek inne miejsce na ziemi. Jednak ma także równie poważne wady: chłodny klimat i oddalenie — twierdzi Clifford Gaddy, ekonomista amerykańskiego think tanku Brookings Institution.

Zdaniem specjalisty, dotacje do syberyjskiego przemysłu, rozwoju nowoczesnych technologii czy nawet infrastruktury nie mają ekonomicznego uzasadnienia. Jak dodaje Lilit Geworgian, analityk firmy doradczej IHS Global, ogromną przeszkodą w zagospodarowaniu Syberii będzie kurcząca się siła robocza w Rosji, tym bardziej że w regionie mieszka zaledwie 6 mln osób.

— Największym problemem Rosji w najbliższych dwóch-trzech dekadach będzie kurcząca się siła robocza. W takich okolicznościach nie ma sensu prowadzić polityki zachęcającej ludzi do przenoszenia się na Syberię. To osłabia gospodarkę kraju — uważa Lilit Geworgian.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu