Sygnał recesji jest o krok

opublikowano: 17-10-2017, 12:17
aktualizacja: 17-10-2017, 12:19

Zaledwie miesiące dzielą inwestorów od odwrócenia krzywej rentowności, sygnału który poprzedził wszystkie siedem ostatnich recesji w USA, uważa Lacy Hunt z Hoisington IM.

Rozpoczęcie ograniczania bilansu przez Fed to igranie z ogniem, twierdzi w rozmowie z Bloombergiem Lacy Hunt, główny ekonomista towarzystwa Hoisington Investment Management. Skutki – zatrzymanie ekspansji kredytowej w USA, spowolnienie gospodarcze i wyhamowanie inflacji – sprawią, że jego zdaniem Fed wycofa się ze sprzedaży aktywów już po pięciu miesiącach. Jeśli jednak tak się nie stanie, to dojdzie do odwrócenia krzywej rentowności, sygnału który poprzedził wszystkie siedem ostatnich recesji w USA, uważa specjalista. Odwrócenie krzywej rentowności, to nietypowa sytuacja, w której rentowności obligacji długoterminowych schodzą poniżej krótkoterminowych stóp procentowych (spadek pierwszych może oznaczać pogorszenie oceny perspektyw gospodarki, wzrost drugich to skutek zaostrzenia polityki).

- Szczerze wątpię, by oni mogli zredukować bilans zgodnie ze swoimi zapowiedziami. Rentownościami obligacji długoterminowych rządzą oczekiwania inflacyjne, a te spadną, jeśli  Fed będzie zaostrzać politykę – powiedział Lacy Hunt, który od lat utrzymuje pozytywne  nastawienie do obligacji.

We wrześniu różnica między rentownościami obligacji 10-letnich oraz oprocentowaniem 3-miesięcznych bonów spadła do 97 punktów bazowych, by jednak odbić się później do 126 punktów. O tym, że działania Fedu mogą być zbyt jastrzębie, przekonany jest nie tylko Lacy Hunt, były ekonomista oddziału banku w Dallas. Na ostatnim posiedzeniu wielu członków amerykańskich władz monetarnych oczekiwało dalszych oznak presji inflacyjnej przed podjęciem decyzji o kolejnej podwyżce stóp, wynika z protokołów. Do końca 2018 r. główna stopa Fedu wzrośnie cztery razy, wynika ze średniej prognoz decydentów. Aby krzywa rentowności się odwróciła w całości, rentowność papierów 30-letnich musiałaby spaść do 2,09 proc., historycznego dna zanotowanego w lipcu 2016 r.

„Jeśli on ma rację, to gospodarka jest na równi pochyłej do recesji” – komentuje agencja Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Sygnał recesji jest o krok