System głosowy wyprze ołówek i notes

Agata Hernik
opublikowano: 19-06-2008, 00:00

Nowe technologie usprawniają pracę coraz większej liczby polskich magazynów. Ale do pełnej informatyzacji jeszcze daleko.

Elektronika opanowuje magazyny

Nowe technologie usprawniają pracę coraz większej liczby polskich magazynów. Ale do pełnej informatyzacji jeszcze daleko.

Najtańszą, a wobec tego najbardziej upowszechnioną technologią w polskich magazynach jest system kodów kreskowych. Jak twierdzą specjaliści, przy dzisiejszych możliwościach technicznych to minimum niezbędne do sprawnego działania magazynu. Jednak coraz więcej operatorów centrów magazynowo-logistycznych rozgląda się za nowymi rozwiązaniami.

— Gospodarka magazynowa i zarządzanie nią bardzo się w ostatnich latach zmienia. I mimo że wiele magazynów opiera się na pracy magazyniera wyposażonego w kartkę i ołówek, to rośnie liczba i wartość inwestycji w nowe rozwiązania — w systemy automatycznej identyfikacji, rozbudowane systemy informatyczne, WMS, komunikację bezprzewodową czy zaawansowane terminale przenośne i wózkowe — wymienia Lucyna Ratkowska z firmy HDF.

Przyszłość to głos

Szczególnie duże zainteresowanie budzi technologia RFID (radio frequency identification), pozwalająca zdalnie śledzić lokalizację poszczególnych ładunków w magazynie. Firmy zajmujące się jej wdrażaniem obserwują stały wzrost liczby zapytań o nią.

— Technologia RFID, dzięki funkcji precyzyjnego śledzenia cyklu życia produktu, w znacznym stopniu usprawni procesy dostaw, zmniejszy liczbę pomyłek i przyczyni się do widocznych oszczędności. Jednak sama informacja nie poprawi efektywności, ponieważ RFID nie powie pracownikom centrum dystrybucyjnego, co robić i w jaki sposób — tłumaczy Raf Jezierski, dyrektor marketingu w firmie Vocollect Europe.

Tu dochodzimy do kolejnej — cieszącej się na razie mniejszym zainteresowaniem — technologii, czyli systemów głosowych.

— Rozwiązania te umożliwiają dialog między pracownikami magazynu a systemem zarządzającym. Zamiast polegać przy uzyskiwaniu i interpretacji informacji na papierowej liście albo wyświetlaczu przenośnego urządzenia, pracownicy, wykonując swoje codzienne zadania, posługują się najbardziej naturalną formą komunikacji — głosem. Dzięki takiemu rozwiązaniu są bardziej wydajni, dokładni i dużo bezpieczniejsi, niezależnie od tego, czy posługują się stacjonarnym, czy przenośnym czytnikiem RFID — przekonuje Raf Jezierski.

Koszty i oszczędności

Trudno jednoznacznie określić koszty wdrożenia nowych technologii w magazynie. Firmy dostarczające te rozwiązania unikają podawania konkretnych cen, argumentując, że każdy przypadek jest inny, więc koszty kalkuluje się indywidualnie. Podobnie jest z okresem, po którym inwestycja IT w magazynie ma szanse się zwrócić. Lucyna Ratkowska ostrożnie szacuje, że jest to rok.

— Dla przykładu, jeśli firma ma problemy z zarządzaniem gospodarką magazynową, notuje straty z powodu kłopotów z dotrzymywaniem terminów dostaw oraz ma kłopoty z określaniem aktualnych stanów magazynowych, efektywnym planowaniem i kontrolowaniem przepływu towarów, wdrożenie RFID powinno szybko przynieść wymierne rezultaty i rozwiązać wszystkie wymienione problemy — przekonuje Lucyna Ratkowska.

To dopiero przyszłość

O tym, że nowe technologie podnoszą potencjał i wydajność logistyki magazynowej, zwiększają dokładność i pomagają eliminować błędy przy kompletowaniu przesyłek, a po sporych wydatkach na ich wdrożenie później wydatnie zmniejszają koszty, nawet nie trzeba przypominać. Jednak do ich upowszechnienia w Polsce jeszcze daleka droga. Systemy głosowe wciąż są nowinką, do pełnego wprowadzenia technologii automatycznej identyfikacji większość magazynów dopiero się przymierza.

— Z naszej wiedzy wynika, że jeszcze żaden magazyn w Polsce nie dokonał pełnego, kompletnego wdrożenia RFID — mówi Lucyna Radkowska.

Jednak w miarę budowania kolejnych tysięcy metrów kwadratowych powierzchni magazynowej rosną też wymagania najemców.

— Klienci oczekują indywidualnych rozwiązań dostosowanych do specyfiki danego produktu — począwszy od przyjęcia towaru, monitoringu dostaw i partii oraz ewidencjonowania, przez mechanizację i automatyzację prac związanych z obsługą magazynu, sposób ustawienia regałów w magazynie i wybór metod składowania towarów, inwentaryzację, po przygotowanie towaru do transportu — wyjaśnia Krzysztof Banaś, dyrektor sprzedaży w firmie SKK.

Tych, którzy będą chcieli sprostać takim wymaganiom, prędzej czy później czeka wdrożenie systemów usprawniających pracę.

Przegląd technologii magazynowych

WMS (warehouse management system) — to informatyczny system zarządzania magazynami, który umożliwia bieżące śledzenie stanów magazynowych i lokalizacji poszczególnych towarów, a także kierowanie oraz nadzór nad procesami realizowanymi w magazynie, jak przyjęcia, wysyłka itd.

RFID (radio frequency identification) — system odczytuje i zapisuje zdalnie przy pomocy fal radiowych dane z wielu identyfikatorów naraz. Odczyt nie wymaga działań operatora urządzenia, poza tym może się odbywać niezależnie od fizycznych przeszkód, jak np. opakowanie.

Systemy kodów kreskowych — najpopularniejsze obecnie rozwiązanie: składowane elementy są oznaczane własnym kodem, z którego pracownik odczytuje dane produktu specjalnym czytnikiem.

Systemy głosowe — pracownik magazynu porozumiewa się z systemem zarządzającym magazynem, mówiąc do terminalu.

35

proc. Nawet o tyle zwiększa się wydajność pracy w magazynie przy zastosowaniu systemów głosowych.

Agata Hernik

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agata Hernik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu