System wykryje malwersacje

opublikowano: 29-11-2016, 22:00

Polski dostawca usług IT stworzył platformę automatyzującą wykrywanie nadużyć w firmach i wdrażanie strategii antyfraudowych.

Onwelo jest spółką technologiczną dostarczającą rozwiązania IT dla m.in. bankowości, rynków kapitałowych, ubezpieczeniowych, farmacji i telekomunikacji. Start-up zajmuje się tworzeniem, rozwojem i utrzymaniem oprogramowania, zarządzaniem projektami i serwisem, a także analizą biznesową. Ostatnio stworzył platformę antyfraudową, która automatycznie ujawnia nadużycia i wdraża strategie obronne w firmie. Do tej pory tradycyjne rozwiązania w tym obszarze wykrywały tylko z góry określone przypadki ataków, jak choćby kradzież danych, oszustwa finansowe lub monitorowały zachowania pracowników ze specjalnymi uprawnieniami. Korzystając z systemu antyfraudowego Onwelo, analityk ds. wykrywania nadużyć w firmie może też np. zautomatyzować proces wykrywania znanych już scenariuszy nadużyciowych, podnieść efektywność wyjaśniania zidentyfikowanych nadużyć i skrócić czas istnienia praktykowanego w firmie scenariusza nadużyciowego (czyli sytuacji przynoszącej firmie straty). Program oferuje też możliwość szybkiego pozyskiwania danych z wielu źródeł do celów analitycznych przy minimalnym zaangażowaniu ze strony zespołu IT.

— Sam proces wykrywania malwersacji jest oparty na intuicyjnym interfejsie graficznym, który umożliwia wizualizację informacji, a także na języku SQL, który służy do analizowania danych. Zidentyfikowane scenariusze nadużyciowe można w prosty sposób monitorować — cyklicznie lub w czasie rzeczywistym. Po przeprowadzeniu interpretacji cyfrowych treści i oceny obszarów biznesowych pod kątem ryzyka wystąpienia sprzeniewierzenia można zdefiniować w programie strategię wykrywania nadużyć oraz monitorować wpływ jej działania na mechanizmy handlowe w określonym czasie — tłumaczy Dariusz Tarapata, główny specjalista ds. Big Data w Onwelo. Oprogramowanie stworzone przez spółkę osadzone jest na platformie Apache Hadooop, która umożliwia przechowywanie i przetwarzanie bardzo dużych zbiorów danych. Wykorzystanie tzw. open source pozwala na bardzo efektywne kosztowo wdrażanie systemu. Można go uruchomić w centrum danych klienta lub w chmurze.

— Nasze rozwiązanie antyfraudowe bazuje na doświadczeniach zdobytych w komercyjnych projektach zrealizowanych dla dużych firm z sektora finansowego i telekomunikacyjnego. Wdrożenie zazwyczaj zaczynamy od niewielkich, lecz precyzyjnie ukierunkowanych kroków. Dzięki temu klient może dostrzec wartość dodaną projektu na samym jego początku, a także lepiej zrozumieć potencjał narzędzia — mówi Dariusz Tarapata. Onwelo dostarcza swoje usługi na całym świecie bazując na biurach zlokalizowanych w Polsce i w Stanach Zjednoczonych. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu