Sytuacja na giełdach w USA staje się coraz gorsza

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 03-04-2002, 23:10

Pesymistyczne oceny analityków, słabe prognozy spółek i kolejne podejrzenia o „twórczą księgowość” to główne powody kolejnych spadków na Wall Street. W złych nastrojach byli szczególnie udziałowcy sektora high-tech i spółek energetycznych.

Tańsza ropa osłabiła nieco Exxon Mobil i jego konkurentów. Drugi dzień z rzędu najsłabsi byli jednak producenci oprogramowania. Tym razem kwartalne prognozy obniżyły I2 Technologies, Interwoven i Commerce One. Blisko 10 proc. stracił kurs Siebel Systems po obniżce rekomendacji przez First Analysis. Lepiej było wśród producentów półprzewodników, gdzie przecena dosięgła jedynie Micron Technology po obniżce rekomendacji przez Morgan Stanley. Z odsieczą producentom sprzętu do wyrobu półprzewodników pośpieszyli specjaliści z Prudential Financial, którzy podwyższyli ceny docelowe m.in. dla Applied Materials, KLA-Tencor i Novellusa.

Spadł kurs WorldCom. Telekom, którego księgi bada Komisja Papierów Wartościowych, zmuszony jest zwolnić 4 proc. załogi.

Po około 10 proc. stracili czołowi dystrybutorzy i producenci energii. Wall Street Journal ujawnił, że Dynegy i Williams „upiększali” swoje wyniki finansowe. Z kolei kurs Calpline spadł, bo rating dla długu spółki obniżyła agencja Moody’s.

O 7 proc. spadł kurs spółki Adelphia, czołowego amerykańskiego dostawcy kablowego. Komisja Papierów Wartościowych bada pochodzenie i 2,3 mld USD długu spółki.

Wśród spółek z indeksu Dow Jones stosunkowo nieźle radzili sobie DuPont. Chemiczny kolos oczekuje, że wyniki I kwartału okażą się lepsze od prognoz analityków. 3 proc. stracił za to producent ciężkiej maszynerii Caterpillar, dla którego rekomendację obniżył bank JP Morgan.

Przemek Barankiewicz, p.barankiewicz@pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Sytuacja na giełdach w USA staje się coraz gorsza