Szansa na dokończenie bloku w Stalowej Woli

opublikowano: 19-10-2017, 22:00

Stalowa Wola to wspólna inwestycja PGNiG i Tauronu. Opóźnienie projektu wynosi około 3 lata.

Prace projektowe i inżynieryjne, wspomaganie inwestora w organizacji zamówień, a także nadzór nad zadaniami wymaganymi do zakończenia budowy i przekazania do eksploatacji bloku gazowo-parowego o mocy 450 MW przewiduje umowa EPCM (Engineering-Procurement-Construction-Management) podpisana przez Elektrociepłownię Stalowa Wola (ECSW) z konsorcjum, w którego skład wchodzą Zakłady Pomiarowo-Badawcze Energetyki Energopomiar (lider), Energoprojekt-Katowice. Blok gazowo-parowy, który osiągnie moc około 450 MWe, zgodnie z aktualnym harmonogramem zostanie przekazany do eksploatacji na koniec 2019 r.

Zakładany budżet inwestycji nie uległ zmianie i wynosi około 1,5 mld zł (w tym rezerwa na ryzyka prawne i montażowe oraz rezerwowe źródło ciepła nieujęte w pierwotnym zakresie projektu). Stalowa Wola to wspólna inwestycja PGNiG i Tauronu. Opóźnienie projektu wynosi około 3 lata. Wykonawca, hiszpański Abener, zszedł z budowy. Po odstąpieniu od realizacji kontraktu wykonano inwentaryzację zrealizowanych do dnia odstąpienia robót dostaw i usług, po czym opracowano formułę dokończenia inwestycji. Zgodnie z nią rozpoczęto budowę nowego rurociągu wody chłodzącej metodą mikrotunelingu.

Elektrociepłownia Stalowa Wola na bieżąco prowadzi prace konserwacyjne, by utrzymać we właściwym stanie dostarczone i zabudowane dotychczas urządzenia. Dodatkowo rozszerzono zakres projektu o budowę rezerwowego źródła ciepła, które zapewni je podczas postojów bloku gazowo-parowego. Prace związane z przygotowaniem tego zadania są w toku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Ekologia / Szansa na dokończenie bloku w Stalowej Woli